foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Wykaz podręczników

ftp://ftp.wodip.opole.pl/nowa strona/Wykaz podręczników SP Leśnica.pdf

Dnia 4 października 2019 r., w ramach IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, odbyły się, w naszej szkole, konkursy sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów. Każda klasa, począwszy od 3, a skończywszy na 8, przeszła "tabliczkowy" egzamin. Drużyny klasowe wzięły udział w konkurencji "Olimpijczycy - na sportowo z Tabliczką Mnożenia". Konkurencja polegała na jak najszybszym, prawidłowym ułożeniu "Kart Grabowskiego - tabliczka mnożenia" w drewnianych skrzyneczkach. Komisja sprawdzała czas, prawidłowe ułożenie i poprawność wyników. Niepokonana w tej konkurencji okazała się klasa VIIa, zaraz za nią uplasowała się klasa VIIIa i zaszczytne 3 miejsce zajęła klasa VIIb. Pozostałe klasy także radziły sobie rewelacyjnie. Dla chętnych ucziow zorganizowano konkurs na "Mistrza Tabliczki Mnożenia". Rozstrzygnięcia konkursów zostały ogłoszone, przez nauczycieli matematyki, podczas apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 

 

20191004 11293120191004 114252

 20191004 101259

„JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…” 11 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas I.  Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas I zaprezentowały  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie „pierwszoklasiści” uroczyście ślubowali na flagę państwową: „W obecności zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów ślubuję uroczyście: Wypełniać sumiennie obowiązki ucznia ŚLUBUJĘ Uczyć się pilnie, być dobrym kolegą ŚLUBUJĘ Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz domu rodzinnego ŚLUBUJĘ Przynosić dumę rodzicom i nauczycielom ŚLUBUJĘ Swoim zachowaniem i nauką sprawiać innym radość ŚLUBUJĘ”. Dyrektor Szkoły pani Barbara Górna dokonała ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Każdy uczeń odbił odcisk swojego palca w kronice szkolnej.

pasowanie 2019 (7)

W czwartek 10.10.2019 r. obchodziliśmy Dnień Edukacji Narodowej z tej okazji odbył się uroczysty apel. Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem pani Grażyny Lubczyk oraz pani Marii Zmudy. Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. W trakcie tego apelu dyrektor szkoły Pani Barbara Górna wręczyła wyróżnienia i nagrody najbardziej zasłużonym nauczycielom oraz podziękowała za pracę na rzecz szkoły i jej promocji równo nauczycielom jak i wszystkim uczniom, bez których nie byłoby to możliwe.

den 2019 (2)

Co Twoje dziecko może mieć w głowie?

 

WSZAWICAchoroba, którą trzeba leczyć 

i której nie należy się wstydzić!

Wszawica – co to za choroba?

Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich takich jak: przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy, noclegownie

Czytaj więcej: Pedikuloza -profilaktyka wszawicy

 

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020

odbędzie się 2 września 2019 roku o godzinie 9.00.

 

Odwozy i przywozy wg aktualnego rozkładu

Szanowni Rodzice.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego na rok 2018/2019 dni 29, 30 kwietnia i 2 maja są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.  W tych dniach szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze w świetlicy.

 

W związku z decyzją ZNP o zawieszeniu strajku pracowników oświatod dnia 6 maja 2019 rzajęcia  dydaktyczno-wychowawcze Szkole Podstawowej będą odbywały się zgodnie zplanem lekcji.

                                                                                                    Barbara Górna Dyrektor Szkoły.

STRAJK W SZKOLE

INFORMACJA DLA RODZICÓW

Szanowni Rodzice

W związku z planowanym 

od 8 kwietnia 2019 r. do odwołania

ogólnopolskim strajkiem pracowników oświaty

( zapowiedzianym w Szkole przez Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Leśnicy)

informuję, że podczas strajku nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczno – wychowawcze. 


W przypadku zaistnienia takiej sytuacji dla dzieci, którym Rodzice nie mogą zapewnić opieki w domach zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńcze. 

Ponieważ przystąpienie do akcji strajkowej zadeklarowała większość nauczycieli, zwracam się z prośbą do Rodziców o pozostawienie dzieci w domu.

Jednocześnie informuję, że w trakcie strajku szkolne i przedszkolne stołówki nie będą pracowały.

Ze swej strony dołożę wszelkich starań, aby zapewnić uczniom przebywającym w szkole bezpieczeństwo i opiekę.

Informacje na temat kontynuowania lub zakończenia strajku będą podawane na bieżąco za pomocą dziennika elektronicznego i strony internetowej szkoły.

Jednocześnie informuję Rodziców uczniów do lat 8, że mają prawo skorzystać z przysługującego im zwolnienia od pracy – prawo pracy daje taką możliwość.    

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. 2014 poz. 1632)

                                                               DYREKTOR

SZKOŁY PODSTAWOWE W LEŚNICY

Zapraszamy 

Rodziców i Uczniów 

przyszłych klas pierwszych

na „Dzień Otwarty”,

który odbędzie się dnia 27. 03. 2019r. o godz. 1700

sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Leśnicy,

ul. Zdzieszowicka 23

( tel. kontaktowy 774615330).          

W tym tygodniu uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmej udali się w ramach lekcji historii do ZPO Leśnica, na wystawę poświęconą roli "Książki w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych". Wystawa przedstawia historię książki w obozach. Dowiedzieliśmy się, dzięki jakim czynnikom obieg książek był możliwy, co czytali jeńcy wojenni, jak radzili sobie z cenzurą. 

Maria Z.

Podczas dyskoteki karnawałowo-walentynkowej samorząd szkolny zorganizował kawiarenkę. Cały dochód został przeznaczony na Juliana Świdurskiego, który choruje na atrezję aorty, VSD - ubytek międzykomorowy. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali przepyszne ciasta, babeczki, galaretki, itp. Dzięki Państwa pomocy udało się nam uzbierać 701,85zł!!!

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się 13 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi serduszkami. Bal prowadził wodzirej zaproszony przez Panią Dyrektor, który profesjonalnie zadbał o dobry nastrój wszystkich uczestników i zapewnił wiele atrakcji w formie konkursów i zabaw do których zgłaszała się duża grupa uczniów. Czas zabawy upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Takie chwile z pewnością przekonują nas, iż dzięki tego typu imprezom dzieci lepiej się poznają i mają okazję miło się pobawić. Był też ,,słodki poczęstunek", pączki ufundowane dla dzieci przez Radę Rodziców, a oprócz tego w kawiarence zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski można było zakupić napoje i słodycze upieczone przez nasze niezastąpione mamy. Zebrane w kawiarence fundusze zostaną przeznaczone na cel charytatywny dla chorego Julianka. Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.

14 lutego w naszej szkole świętowaliśmy DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO. Jest to dzień w którym przekazujemy życzenia osobom, które darzymy sympatią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski z opiekunkami. Już od rana panował u nas specyficzny nastrój, można było zaobserwować większą ilość uczniów w czerwonych barwach oraz uroczystą dekorację. Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała w tym dniu specjalną Pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe serdeczności najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy było, bowiem wielu chętnych, którzy korzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Ta fajna tradycja ma wielu zwolenników w naszym gronie.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Obrońców Góry Chełmskiej 
w Leśnicy 
informuje, że rozpoczyna się rekrutacja dzieci do klasy pierwszej ośmioletniej szkoły podstawowej na rok szkolny 2019/2020
( zakładka Rekrutacja).

Tradycyjnie jak co roku ostatniego dnia przed przerwą świąteczną wszystkie klasy organizują klasowwigilijkiW przygotowania czynnie włączają się rodzice uczniów pomagając w przygotowaniu dekoracji stołu i wigilijnych potraw, słodkości, owoców i napojów. Wiele klas korzysta w tym dniu ze szkolnego obiadu, który spożywają wspólnie w klasach. W tym roku jak zawsze była ryba, smaczna surówka i ziemniaczki przygotowane przez nasze wspaniałe panie kucharki. Oczywiście wigilijki rozpoczynamy modlitwą i dzieleniem się opłatkiem poświęconym wcześniej przez księdza podczas uroczystego apelu.Dzieląc się opłatkiem składamy sobie najserdeczniejsze życzenia. Podczas wigilii przypominamy wszystkie zwyczaje świąteczne, które kultywowane są w naszych domach. Raczymy się przygotowanymi potrawami i śpiewamy piękne polskie kolędy. Dzięki rodzicom nie brakowało niczego na naszych wigilijnych stołach, za co szczególnie gorąco dziękujemy. Wszyscy czuliśmy atmosferę zbliżających się świąt i ich podniosły nastrój.

                                                                                                 Bożena K.

Dzień Świętego Mikołaja w szkole był dniem pełnym niespodzianek. Najpierw klasy I-III pojechały do kina na piękny film pt. ,,Biały Kieł". Wyjazd i seans filmowy z okazji Mikołaja sponsorowali rodzice. Klasa I a przy okazji wizyty w kinie mogła zajrzeć do sali projekcyjnej, co umożliwił im tato Michałka, który właśnie w tym kinie pracuje. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób wyświetlane są filmy w salach, obejrzały projektory i główny komputer. Zanim weszliśmy na salę kinową dzieci spotkały świętego Mikołaja. Było miło się z nim sfotografować. Seans filmowy dostarczył nam wielu wzruszeń. Była to wspaniała opowieść o sile hartu ducha głównego bohatera, o jego walce o niezależność i wolność. Pokazywał również przyjaźń człowieka i zwierzęcia. To właśnie szeryf i jego żona przywrócili Białemu Kłowi poczucie bezpieczeństwa i wiarę w ludzi. Niektórzy wzruszyli się na tym filmie do łez. Po powrocie uczniowie klasy I a z zapartym tchem obejrzeli elektroniczny list, który otrzymali od świętego Mikołaja. W filmie, o swoich przygotowaniach do rozdawania prezentów, Mikołaj nie omieszkał wspomnieć o naszej szkole i uczniach tej klasy. Dzieci były zadziwione i niezwykle szczęśliwe, że Mikołaj pamiętał właśnie o nich. Z przesłanego przez Mikołaja filmu wynikało, że Mikołaj wszystko o dzieciach wieŻ grzeczne, chociaż zdarza się, że coś narozrabia. Wie też, że  wyjątkowe. To prawda, bo Pani i rodzice też to zawsze powtarzają. Zapowiedział też, że obdaruje dzieci prezencikami. I rzeczywiście, kiedy dzieci weszły do klasy na ławkach leżały dla wszystkich upominki. Dzieci były naprawdę szczęśliwe. Samorząd uczniowski przygotował także niespodziankę dla wszystkich dzieci. Jeden ze starszych kolegów przywdział strój Mikołaja i z uroczymi aniołkami chodził od klasy do klasy, żeby częstować wszystkich cukierkami. Z nim też dzieci zrobiły sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Taki był mikołajkowy dzień w szkole. Fajnie jest wierzyć w Świętego Mikołaja.

Bożena K.

Nasza szkoła w okresie poprzedzającym okres Bożego Narodzenia kultywuje różne obyczaje związane z tymi świętami. Jednym z nich jest pieczenie ciasteczek. Dlatego wszystkie klasy młodsze według zaplanowanego grafiku z zapałem i zaangażowaniem wypiekają smakowite ciasteczka. Po szkole unosi się zapach pieczonych pierniczków, cynamonu, czy imbiru, który chyba  od zawsze kojarzy się ze świętami. Nasze pierniczki różnią się między sobą kształtem, grubością, miękkością, czy dodatkami. Zawsze jednak uwodzą aromatycznym , korzennym zapachem przypraw, przywołującym na myśl zimowe wieczory i rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Pierniki to istne ,,niebo w gębie”. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, ale nie wszyscy pewnie wiedzą, że mają również walory zdrowotne. Dawniej były wykorzystywane w medycynie jako środek pobudzający trawienie za sprawą zawartych w nich przypraw korzennych. Dodatkowo glukoza i fruktoza dostarcza energii dla mózgu i mięśni, o czym dzieci mogły się przekonać pałaszując je z apetytem. Ponadto wzmacniają, detoksykują i odmładzają (to coś dla pań). Pierniki to również symbol szczęścia i dostatku, więc nie powinno ich zabraknąć w bożonarodzeniowym meniiDlatego nasza szkolna stołówka przez wiele dni zamieniła się w najprawdziwszą piekarnię. Dzieci z zapałem wałkowały ciasto przygotowane przez rodziców, wycinały foremkami przeróżne kształty, z uwagą obserwowały proces pieczenia. Pierwsze upieczone pierniczki od razu zostały zjedzone, bo trudno było się oprzeć smakowitym zapachom. Pozostałe dzieci dekorowały lukrem i kolorowymi ozdobami. Pieczenie pierniczków sprawiło dzieciom wiele radości, a również w miły i praktyczny sposób utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Aż do przerwy świątecznej codziennie chrupaliśmy nasze słodkości. Dziękujemy rodzicom, że przygotowali dzieciom ciasto, paniom w kuchni za wyrozumiałość i pomoc w wypiekach. Nasze wypieki były ciekawą formą praktycznej nauki.

Bożena K.

Boże Narodzenie to czas ciepła i spokoju oraz radosnych spotkań. Uczniowie klas II a i b wprowadzili nas w świąteczną atmosferę przygotowując tradycyjne przedstawienie jasełkowe pt.: ,,Tak! On jest królem!”. Odgrywanie scenek związanych z Bożym Narodzeniem zwanych jasełkami to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z tymi świętami. Uczniowie klas II wystąpili w przepięknej scenografii. Była stajenka, krajobrazy zimowe, błyszczące gwiazdki, zagroda dla owieczek i innych bydlątek. O wspaniałe kostiumy zadbali rodzice uczniów występujących w przedstawieniu. Były naprawdę przepiękne. 21 grudnia cała społeczność uczniowska zebrała się w sali gimnastycznej by obejrzeć spektakl. Zaproszonych gości powitała Pani Dyrektor Barbara Górna. Swoją obecnością zaszczycili nas ksiądz wikary Leszek Rychlikrodzice, dzieci z ochronki ze swoimi opiekunkami i nasze panie uczące w szkole. Ksiądz wikary poświęcił opłatki, którymi dzieci przełamywały się podczas klasowych wigilii. Potem uczniowie klas II przedstawili sceny przypominające wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to narodził się maleńki Jezus - Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, owieczek i innych bydlątek, a także przedstawicieli rodzin z różnych regionów Polski. Uroku inscenizacji dodawały przepiękne i wzruszające, współczesne pastorałki, które napełniały wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuliśmy, że święta zbliżają się milowymi krokami. Po przedstawieniu wszyscy udali się w świątecznych nastrojach na przygotowane wcześniej wigilijki.

Bożena K. 

 

 

   
  16.12.2019 Ferienhaus Ostsee

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

trzmiel maly 160

tauron maly

2019 Copyright SP Leśnica Rights Reserved