Ziemia

Dzień Ziemi, zwany też światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Ziemi, ustanowiono, aby uświadamiać ludzi i polityków, że świat w którym żyjemy jest kruchy i podatny na działalność człowieka.

Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.

Z tej okazji uczniowie na świetlicy wykonali jedną wspólna pracę, przedstawiającą krajobraz naszej planety. To ważne, aby tego właśnie dnia przypomnieć, jak piękna jest nasza planeta, gdyż niestety stan środowiska przyrodniczego pogarsza się każdego dnia, na skutek niewłaściwego gospodarowania człowieka. Tony plastiku w oceanach, śmieci zalegające w lasach, skażone toksynami powietrze, zanieczyszczone wody rzek i jezior, wzrost temperatury na Ziemi – to wszystko powoduje, że krajobrazy, które jeszcze możemy na Ziemi podziwiać, mogą ulec zmianom a ostatecznie wręcz przestać istnieć.

Pamiętajmy zatem, aby razem dbać o nasz „wspólny dom”, bo jego dobro zależy od nas wszystkich. Jak? – pamiętając o prostych, codziennych czynnościach – tyle na początek;

oto kilka zasad:

– segreguj odpady – wykorzystując do tego przydzielone pojemniki,

–oszczędzaj wodę – zakręć kurek, gdy myjesz zęby; bierz prysznic, zamiast kąpieli,

– oszczędzaj energię elektryczną – odłączaj ładowarkę do telefonu z gniazdka, gdy z niej nie korzystasz; wyłączaj światło w pokoju, w którym nie przebywasz; nie pozostawiaj urządzeń w trybie „czuwania”,

– ogranicz ilość używanego plastiku – używaj butelek wielokrotnego użytku do nalewania wody pitnej; zabieraj torbę na zakupy, zamiast „reklamówek” ze sklepu,

– wybieraj komunikację miejską lub rower, zamiast samochodu – dojeżdżając do szkoły lub pracy.

To zaledwie kilka z wielu, a tak bardzo prostych zasad, których stosowanie na co dzień pozwoli nam wszystkim cieszyć się naszą piękną, zdrowszą planetą.