foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, a także nadchodzących wakacji chciałabym zachęcić Was do przyjrzenia się Waszym relacjom z dziećmi i zadbania o nie oraz nawiązania jeszcze bliższego kontaktu z nimi.

Większa ilość dni wolnych i brak pośpiechu może sprzyjać dłuższym rozmowom i byciu razem. Relacja z naszymi dziećmi to więź, którą budujemy z nimi od najmłodszych lat. I to my, jako dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za to, jak ta relacja wygląda.

Relacja i komunikacja

Nikogo współcześnie nie dziwi fakt, że rola rodzica jest rolą kluczową w dorastaniu dzieci, że rodzice są autorytetem i w trudnych chwilach dzieci zwracają się właśnie do nich, co potwierdzają liczne badania naukowe.

Jednak kiedy w kontakcie z naszymi dziećmi pojawiają się trudności to często zapominamy o empatycznej komunikacji z nimi. Pojawiają się wtedy z naszych ust niemiłe słowa, kolejne stawiane wymagania, krytyka czy oceny. A to nie pomaga w budowaniu porozumienia. Co zatem ja, jako rodzic mogę robić na co dzień by lepiej rozumieć swoje dziecko? Co mogę zrobić by ono chciało ze mną rozmawiać, spędzać ze mną czas? Co mogę zrobić aby dziecko wiedziało, że jestem po jego stronie i je wspieram?

Jak możemy na co dzień wzmacniać relację z naszymi dziećmi?

  1. Budując komunikację należy czasem zrewidować swoje oczekiwania wobec dziecka- czy nie wymagam za dużo? Czy moje dziecko jest rozwojowo gotowe na to, aby zrobić to czego od niego oczekuję? Czy nie ma innych specyficznych trudności, które mogą mu to uniemożliwiać? Czy moje zachowanie względem dziecka jest spójne z tym, co mu mówię?
  2. Zawsze zakładaj, że dziecko robi najlepiej jak potrafi. Jeśli przejawia trudne emocje czy zachowanie to prawdopodobnie tylko taka strategia jest mu w danym momencie dostępna. Staraj się patrzeć oczami dziecka- czego ono w danym momencie potrzebuje? O co próbuje się zatroszczyć? Traktuj poważnie emocje i świat wewnętrzny swojego dziecka.
  3. Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj. To bardzo ważne aby dziecko miało poczucie, że zostało wysłuchane, że nie chcemy go oceniać i jesteśmy naprawdę zainteresowani tym, co ono chce nam powiedzieć. Nazywaj potrzeby oraz emocje swoje i dziecka.
  4. Zwracaj uwagę na treść wypowiedzi, a nie na formę. Czasem forma, której używa dziecko, żeby nam o czymś powiedzieć jest dla dorosłych trudna do przyjęcia. Dzieciom może łamać się głos, mogą krzyczeć, mówić cicho i niewyraźnie, co czasem może być odebrane jako prowokacja lub lekceważenie. Warto w takich momentach skupić się na tym, co dziecko chce nam przekazać, a nie to w jaki sposób to robi. Ponieważ to co chce nam przekazać jest o nim, a nie o nas.
  5. Poświęcaj czas, pielęgnuj wspomnienia z dzieckiem. Mów dziecku, że jest dla Ciebie ważne. Dzieci najczęściej pamiętają dobre momenty, które spędzili ze swoimi rodzicami. Pamiętają wspólny śmiech, żarty, wycieczki, niespodzianki. Dzieci nie potrzebują kolejnych zabawek i czasu przed ekranem. Potrzebują rodzica obok, który przyjmie je takim, jaki jest. Akceptuj swoje dziecko.

Propozycja na wspólny czas

Dbać o relację z naszymi dziećmi możemy także poprzez wspólne spędzanie czasu i granie w gry, np. planszowe- do czego chcę dzisiaj Państwa zachęcić.

Udostępniam Wam 2 gry rodzinne do samodzielnego wydrukowania, podczas których możecie wspólnie spędzić czas, a także dowiedzieć się czegoś o sobie i waszej rodzinie.

To z pewnością będzie owocny czas dla wszystkich!

Zapraszam!- Olga Goliszewska, psycholog

Zasady gry

Zanim zaczniecie grać upewnijcie się, że macie wystarczającą ilość czasu. Zadbajcie o dobrą atmosferę- np. zróbcie sobie herbaty, przygotujcie przekąski, zapalcie świeczkę. Odłóżcie na bok inne obowiązki. Nie śpieszcie się.

Gra 1- „rodzinne starcie”- zestaw pytań dla dzieci dotyczący rodziców oraz zestaw pytań dla rodziców dotyczący dzieci. Należy wydrukować oba zestawy, wyciąć i włożyć odpowiednio do pudełka lub słoiczka. Każdy z uczestników losuje po kolei pytanie i odpowiada na nie (dzieci losują z zestawu pytań do rodzica). Możemy zapisywać punkty i na koniec gry je podsumować. Kto zdobył ich więcej? Może zaproponowane pytania będą punktem wyjścia do dalszych rozmów? Może zainspirują Was do wspólnego obejrzenia albumu ze zdjęciami?

Gra 2- „gra rodzinna”- gra zawiera 3 zestawy pytań dotyczące różnych obszarów życia. Należy je wydrukować, wyciąć oraz włożyć do pudełka i dokładnie wymieszać. Każdy członek rodziny losuje po kolei pytanie i odpowiada na nie tak, jak uważa. Reszta rodziny słucha. W tej grze nie ma wygranych. Liczy się wspólnie spędzony czas.

Gra Rodzinna - wersja do druku

Rodzinne starcie

 

Olga G.

0B22A1B8 D7EC 47DD A4E8 C5E4271451C6

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

2024 Copyright SP Leśnica Rights Reserved