foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

24 czerwca, dzień przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klas czwartych odwiedzili Kino Twierdza w Kędzierzynie- Koźlu. Klasy 4a i 4b wspólnie przeżywali przygody głownego bohatera filmu pt. "Piotruś Królik na gigancie". Śmiechu było, co nie miara. Po kinowej rozrywce, czwartoklasiści odwiedzili basen Wodne OKKO i tam zabawa trwała dalej. Była zjeżdzalnia, bąbelki, fala i inne wodne atrakcje. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Leśnicy.basen

Samorząd Uczniowski jak co roku ogłosił zbiórkę karmy dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w pomoc zwierzętom. Przez cały listopad oraz połowę grudnia uczniowie zbierali przede wszystkim suchą karmę, która została przekazana w ostatnich dniach do Schroniska.

Dzięki tej akcji pomożemy bezdomnym „Naszym Braciom Mniejszym” przeżyć kolejne tygodnie tegorocznej zimy.

Wszystkim zaangażowanym w akcję charytatywną Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania.

 

1643280050876

 

1643280050890

 

E. Kowalik

6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Już wcześniej przygotowywali się oni do tego wydarzenia. Wykonywali plakaty nt. zdrowego, aktywnego i wolnego od nałogów trybu życia. Plakaty zawisły na szkolnej gazetce.

W czasie wizyty św. Mikołaja uczniowie rozwiązywali zadania z wiedzy ogólnej (zadania matematyczne i polonistyczne) i wykonywali ćwiczenia z zakresu kultury fizycznej (przysiady, pajacyki, pompki).

W nagrodę wszyscy uczniowie otrzymali od św. Mikołaja prezenty (soczki i batoniki). Zostały one zakupione z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałąnia Narkomanii.

mikolajki

 

E. Kowalik

Uczniowie klas piątych w ramach innowacji „Kobieca historia dziejów świata”  poznali rolę kobiet od starożytnego Rzymu przez średniowiecze, kończąc na nowożytności. Dowiedzieli się o rodzinach i małżeństwie a także rozwodzie w powyższym zakresie czasu. Podczas zajęć analizowano teksty źródłowe i popularnonaukowe. Efektem są pięknie wykonane mapy mentalne, które można będzie zobaczyć na gazetce przy sali nr 16.

 

hist

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu w wielu krajach podejmowane są wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka. Ten wyjątkowy dzień był znakomitą okazją do uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konwencji - najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych oraz do podejmowania różnorodnych inicjatyw i działań, związanych nie tylko z prawami dziecka, ale także z jego potrzebami i problemami. Dzieciństwo jest kluczowym etapem dla rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. Uczniowie zobaczyli prezentację o PRAWACH DZIECKA a następnie stworzyli swój dowód osobisty prezentując prawo do własnej tożsamości. Dlatego z okazji tego wyjątkowego dnia przemówiły dzieci, a dorośli wsłuchali się w ich głos.

37DD6947 D3E1 4A8E B80E 4F4F1145EF44

Uczniowie klas ósmych, w ramach lekcji historii, brali udział w projekcie „Krokus”.
Dziś uczniowie klasy 8c posadzili żółte krokusy upamiętniające ponad 1,5 mln dzieci, ofiar Holocaustu. Kiedy wiosna zakwitną, będą nam przypominać o tragicznych wydarzeniach z czasów  II wojny, jednocześnie dając nadzieję na nowe lepsze jutro.

collage11

M. Zmuda

Tradycją w naszej szkole jest, iż na początku listopada gościmy w naszej szkole ojca Błażeja Kurowskiego, franciszkanina, który zajmuje się misjami. Tak też było i w tym roku, 3 listopada 2021 wszystkie klasy wzięły udział w spotkaniu z ojcem. Ojciec Błażej bardzo ciekawie opowiadał o życiu dzieci i ich rodzin w Afryce, trudnościach dnia codziennego. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda przygotowanie posiłków, nauka w szkole.

Od 3 listopada zaczęła się też zbiórka pieniędzy do puszek na misje, gdyż od wielu lat nasza szkoła bierze udział w projekcie edukacyjnym: “DAĆ IM NADZIEJĘ". Jest to misyjny program edukacyjny, polegający na przyjęciu do swojego życia biednego dziecka z kraju misyjnego i zapewnienie mu możliwości edukacji. Poprzez misjonarza mieszkające daleko od siebie osoby, różniące się kulturą i zwyczajami, stają się sobie bliskie emocjonalnie i duchowo. Kto pragnie wziąć udział w programie, zobowiązuje się do opłacenia kosztów jego kształcenia przez rok lub dłużej. Nasi uczniowie od lat opłacają naukę chłopcu Idrissa z Burkina Faso.Podczas zbiórki w szkole w dniach od 3 do 10 listopada udało nam się zebrać 444,61 zł.

Zbiórka była kontynuowana podczas święta św. Marcina obchodzonego w Leśnicy 11 listopada br.

Tradycyjnie święto to odbyło się w naszym parku, lecz ze względu na pandemię nie było w tym roku przejścia korowodu ulicami Leśnicy, a występy odbyły się na zewnętrz przed stodołą, a nie w środku. Jednak święty Marcin nie przestraszył się pandemii i przybył na koniu do oczekujących go z niecierpliwością dzieci z lampionami.

Spotkanie uświetniły występy dzieci z przedszkola oraz występ uczniów naszej szkoły Uczniowie klas czwartych wraz z nauczycielami języka niemieckiego przygotowali krótkie przedstawienie obrazujące legendę o świętym Marcinie w języku niemieckim, uczniowie klas piątych i jedna uczennica z klasy siódmej przedstawili wiersze i piosenki o tym świętym.

Wszyscy obecni zostali poczęstowani pysznymi rogalikami, ciepłymi napojami i słodkimi upominkami, przygotowanymi przez organizatorów: koło DFK w Leśnicy, Burmistrza Leśnicy, LOKIR oraz zarządy osiedli nr 1 i 2.

Podczas święta nasi uczniowie zbierali datki na naszego kolegę Idrissę z Burkina Faso, udało nam się zebrać 846,27 zł i 10 Euro. Bardzo się cieszymy, że tak wielką sumę zebraliśmy, a wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!

WhatsApp Image 2021 11 16 at 07.14.24

8 października w godzinach popołudniowych członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Wolontariatu spotkali się na leśnickim cmentarzu, by  posprzątać przed Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym  mogiły Powstańców Śląskich oraz żołnierzy z I i II wojny światowej. Uczniowie pod opieką pani Marii Niepali oraz Elżbiety Kowalik grabili suche liście, myli nagrobki oraz zapalali znicze. Uczniowie w sposób godny uczcili tych, którzy walczyli o nasze Ziemie. 

WhatsApp Image 2021 11 05 at 13.31.17WhatsApp Image 2021 11 05 at 13.31.40

Przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz w opiekunami dostarczyły przybory szkolne do Domu Dziecka w Koźlu. Zostaliśmy serdecznie przyjęci przez dzieci oraz Panią Dyrektor, którzy byli pozytywnie zaskoczeni ilością darów z naszej szkoły. W tym miejscu jeszcze raz bardzo dziękujemy uczniom oraz rodzicom za ogromne zaangażowanie. 

wolontariat1

Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenie niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób oraz instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Drugiego października przedstawicielki Szkolnego Klubu Wolontariatu z naszej szkoły miały okazję wspierać sportową imprezę- Leśnicka V. Do ich zadań należało m.in.: wręczanie medali, podawanie nagród oraz udzielanie ogólnej pomocy w organizacji. Dzięki życzliwości LOKiR publikujemy zdjęcia z tego wydarzenia.

wolontariat

M. Niepala

Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe brało udział w konkursie grantowym Działaj Lokalnie 2021 i otrzymało wsparcie finansowe dla projektu "Edukacja obywatelska wśród dzieci i młodzieży". Projekt ten obejmuje pięć gmin (Leśnica, Izbicko, Walce, Jemielnica, Ujazd) oraz powiat strzelecki.

Okres realizacji projektu przypada na wrzesień - grudzień br. i polega na organizacji dwóch spotkań w poszczególnych w gminach, podczas których głównym tematem będzie prelekcja multimedialna dotycząca zasad funkcjonowania wszystkich szczebli samorządu terytorialnego (począwszy od gminnego, poprzez powiatowy i wojewódzki. Prezentacja dotyczyć będzie zagadnień oraz pojęć związanych z samorządem terytorialnym, przybliżenie funkcjonowania samorządów oraz wpływ obywateli na rozwój i kształt samorządów, określenie zadań władz gmin, powiatu, województwa.

Aby prelekcja była atrakcyjna dla młodych słuchaczy, prócz nowoczesnego (multimedialnego) jej przedstawienia, będzie ją prowadził samorządowiec danej gminy czy powiatu, który należy jednocześnie do Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego. Prelegent opowie zgromadzonym dzieciom o swojej codziennej pracy. Wartością dodaną do prelekcji (jeżeli będzie taka możliwość) będzie wycieczka po urzędzie prowadzona przez poszczególnych samorządowców oraz mały konkurs wiedzy z prezentacji dla uczestników prelekcji.

Plakat Działaj Lokalnie JPG683

Podczas każdej lekcji muzealnej, przeprowadzonej w naszej szkole, elementy teoretyczne zostały zintegrowane z modułami warsztatowymi i grami dydaktycznymi. Inicjatywa miała na celu popularyzację sztuki polskiej oraz lokalnego dziedzictwa historycznego i kulturowego wśród dzieci. Uczniowie poznali historię Opola oraz stroju opolskiego na przełomie wieków. Wszyscy wyszli bardzo zadowoleni po zajęciach.

Patronat honorowy:

  • Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła
  • Opolski Kurator Oświaty, Michał Siek

 

historia

 

M. Zmuda

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. To dobra okazja, by przypomnieć o podstawowych zasadach, które pomogą nam chronić naszą prywatność, dane osobowe. Liczba cyberprzestępstw cały czas rośnie, warto więc wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Pierwszy raz obchodzono go w 2004 roku, a jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Jego celem jest informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego. Grupą wymagającą szczególnej ochrony są dzieci, które poza gromadzeniem informacji potrzebnych do nauki, kontaktują się ze swoimi znajomymi, grają w gry dostępne na platformach, mając w ten sposób dostęp do treści, które nie zawsze skierowane są do nich. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z komputera.

Dbk

Uczniowie klas 2 i 3 wyruszyli na swoją pierwszą górską zieloną szkolę, przebywały w części zdrojowej Dusznik. Miasto to słynie z lecznictwa uzdrowiskowego i wykorzystywaliśmy wszystkie jego uroki i zalety, pijąc zdrowotną wodę i podziwiając piękne krajobrazy. Dzielni wędrowcy zdobyli korony Gór Orlickich - Orlicę i Stołowych - Szczeliniec Wielki, pokonując ponad 20 km. W Zieleńcu wszystkim podobały się wyciągi narciarskie, które niestety były nieczynne. Podczas górskich wędrówek przewodnicy opowiedzieli nam wiele ciekawych legend związanych z odwiedzanymi miejscami. W Muzeum Papiernictwa poznaliśmy historię jego powstania i każdy mógł własnoręcznie wykonać papier czerpany, który zabraliśmy na pamiątkę. Nielada atrakcją okazał się pobyt w aqua parku w Kudowie Zdroju. Tam też odwiedziliśmy pijalnie wód mineralnych. Pomimo wielu atrakcji, nie zapomnieliśmy o lekcjach, które odbywały sie w różnych porach dnia. W drodze do domu zwiedziliśmy Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Pobyt na zielonej szkole okazał się super, a wszyscy uczestnicy już planują kolejny wyjazd.

 OrlicaDuszniki
SzczeliniecPapier

Więcej zdjęć 

27 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języka niemieckiego oraz angielskiego przygotowali dla uczniów klas 4-8 zestawy kodów qr. Za pomocą telefonów komórkowych uczniowie podczas lekcji skanowali kody a następnie poznawali ciekawe aplikacje, strony internetowe oraz gry, które ułatwiają naukę języków. Poruszono również kwestię konieczności nauki języków obcych w obecnym świecie.

djo

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach malowania na tkaninach pt. "Szlajfka śląska i zapaska". Pierwsza grupa uczniów klas 2-4 udała się do Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 22 września pod opieką pani Grażyny Kaletki, a starsza grupa uczniów 5-8, 1 października pod opieką pani Elżbiety Kowalik. Warsztaty poprowadziła pani etnograf. Po krótkiej prelekcji n.t. śląskich strojów i znaczenia poszczególnych części garderoby uczniowie udali się na zajęcia praktyczne. Czekały na nich szerokie wstążki, farby oraz szablony. Po tej części uczniowie otrzymali płucienne torby  oraz nowe szablony. Uczniowie wykonali pięknie malowane torby. Zarówno młodsza jak i starsza grupa wróciły do szkoły bardzo zadowolone.

 

warsztaty

 
Szlakfka

Elżbieta Kowalik

Klasa II a na zajęciach kółka przygotowała ekologiczną przyprawę z warzyw i ziół. Podczas prac smakowity zapach roznosił się po całej szkole i niektorzy zaglądali z zaciekawieniem do naszej sali. Zachęcamy do wykorzystania darów jesieni i przygotowania sobie zapasów na zimę, nasza domowa vegeta już wyłądowała w zupach i jako przyprawa do różnych dań. Bardzo smakowała i niektórzy już rozpoczynają produkcję w domu razem z rodzicami. Polecamy! 
Vegeta

Od 1994 roku, w trzeci weekend września odbywa się wielkie sprzątanie. Klasy młodsze również aktywnie brały udział w tej akcji, w której zależy nam na ochronie środowiska, ograniczeniu powstawania odpadów i selektywnej ich zbiorce.

Myślę, więc nie śmiecę!

Sprzątanie świata

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29 września odbyło się spotkanie z uczniami klas 1-3 z naszymi szkolnymi wolontariuszami, zorganizowane przez nauczyciela bibliotekarza. Uczniowie z uwagą i zainteresowaniem słuchali głośnego czytania starszych koleżanek i odpowiadali na pytania dotyczące rozumienia tekstu. Celem spotkania było zachęcenie do odwiedzania biblioteki szkolnej i do czytania książek, które według Wisławy Szymborskiej jest: „Najpiękniejszą zabawą jaką mogła sobie ludzkość wymyślić”.

B66C395E 688B 4914 890A 6E12A41F80D8

 

 

0B22A1B8 D7EC 47DD A4E8 C5E4271451C6

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

2022 Copyright SP Leśnica Rights Reserved