3DE64440 5EE3 432C BD73 2080B27A1A71 W październiku klasa 1A w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa ze swoim wychowawcą zrealizowała projekt pt. "Strażacy w akcji".

Jego głównym założeniem było popularyzowanie czytelnictwa oraz wdrożenie najmłodszych uczniów do częstych kontaktów z książką i przygotowanie ich do samodzielnego czytania. Celem projektu była również promocja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom. Projekt miał za zadanie wprowadzenie dziecka w świat literatury, a także zwrócenie uwagi, iż w życiu człowieka jest zawsze miejsce na książkę. Podjęte działania miały na celu promocję polskiej literatury dla dzieci Czesława Janczarskiego pt."Jak Wojtek został strażakiem"

Celem projektu jest m.in. rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, aktywnego słuchania, radzenie sobie w nowych sytuacjach oraz zapoznanie się z zawodem strażaka. Uczniowie odwiedzając bibliotekę szkolną z wychowawcą Beatą Lissok dowiedzieli się czym jest biblioteka, wskazując różnice pomiędzy biblioteką, a księgarnią.

Zapoznali się z pracą biblioteki szkolnej jak również zadaniami nauczyciela bibliotekarza. Ważnym elementem spotkania było wspólne czytanie książki Cz. Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Dzieci chętnie wysłuchały bajki czytanej przez kolegów i koleżanki z klasy V. Bohater opowiadania siedmioletni Wojtek marzy, żeby zostać strażakiem, ale dorośli twierdzą, że jest za mały. Oto przypadek sprawia, że Wojtek wynosi z płonącego domu niemowlę i alarmuje straż pożarną. W nagrodę chłopiec przyjęty został do miejscowej straży i dostał złoty hełm strażacki. Spełniło się wielkie marzenie Wojtka. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi, wypadków samochodowych, ratowaniu zwierząt i ataków szerszeni. Na kolejnych zajęciach uczniowie wykonali prace plastyczne nt. „Praca strażaka”. Najciekawsze prace wezmą udział w Międzynarodowym konkursie plastycznym organizowanym przez straż pożarną.

"Strażacy w akcji"- opiekun projektu: Beata Lissok