W dniach od 16 do 18 listopada uczniowie klas 6 i część uczniów klas 5 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, która współfinansowana została z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Oto krótka relacja z pobytu:

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj zapoznaliśmy się z historią miasta w trakcie okupacji podczas II wojny światowej i prześledziliśmy 63-dniowe zmagania bohaterskich polskich żołnierzy podczas walk przeciw hitlerowskim okupantom.

W godzinach popołudniowych wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy piękny widok – panoramę stolicy nocą.

war1

Drugi dzień, po śniadaniu, rozpoczęliśmy przejazdem do Muzeum Łazienki Królewskie. W centrum parku Łazienkowskiego wznosi się na wysepce wczesnoklasycystyczny pałacyk, zaprojektowany dla króla Stasia przez Dominika Merliniego. Ze względu na swe położenie budowla zwana jest pałacem Na Wodzie. To tu odbywały się słynne obiady czwartkowe. W 1926 r. w Łazienkach ustawiono pomnik Fryderyka Chopina, dzieło Wacława Szymanowskiego. Podczas spaceru po Łazienkach towarzyszyły nam wiewiórki, pawie, rybitwy i gołębie. Tego dnia zobaczyliśmy historyczne centrum miasta, które dzięki znakomitej odbudowie po II wojnie światowej znalazło się jako jedyny zrekonstruowany obiekt na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Podczas spaceru zobaczyliśmy Arsenał, miejsce słynnej akcji Szarych Szeregów z 1943r., byliśmy na Rynku i pod pomnikiem Syrenki, zobaczyliśmy Barbakan, mury obronne, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta. Na koniec dnia spacerowaliśmy po komnatach Zamku Królewskiego - Rezydencji Królów Rzeczypospolitej.

war2

Trzeciego dnia odwiedziliśmy zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach oraz Bibliotekę Uniwersytecką. Niebywałą frajdę sprawiła wszystkim uczestnikom wycieczki wizyta w Centrum nauki Kopernik. Pobyt tutaj pozwolił nam na zgłębienie tajnik nauki i wiedzy a samodzielne eksperymenty i doświadczenia w znakomity sposób przybliżyły nam różne zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, optyki oraz innych działów nauki.

Na koniec przed wyjazdem odwiedziliśmy Elektrownię Powiśle, w której znajduje się Galeria Fijewski. Pan Jakub Fijewski opowiedział nam o aktualnej wystawie Bolesława Ryzińskiego zatytułowanej „Kamienne cienie”. Mogliśmy poczuć się przez chwilę artystami, odtwarzając cienie na fotografiach w świecie realnym. Powstały bardzo ciekawe fotografie.

Po trzech dniach, pełnych atrakcji wróciliśmy szczęśliwie do Leśnicy.

war3