Nasza szkoła od lat współpracuje ze szkołą podstawową w Crostwitz, mieście partnerskim Leśnicy.

19 września 2022 roku grupa 36 uczniów naszej szkoły pod opieką pani Dyrektor Barbary Górnej i trzech nauczycieli wyjechała do Niemiec, w ramach projektu: Dzieci Europy. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez naszych kolegów w zaprzyjaźnionej szkole, wszyscy uczniowie wraz z panią Dyrektor i nauczycielami zebrali się w holu szkoły i przywitali nas tradycyjnie w swoich strojach ludowych chlebem i solą, przygotowali krótki występ. Następnie po obiedzie wspólnie z uczniami z Crostwitz udaliśmy się do klasztoru cysterskiego Marienstern, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach zielarskich, przygotowaliśmy sól ziołową i masło ziołowe, rozpoznawaliśmy zioła, poznawaliśmy ich niemieckie nazwy. Tamtejszy ksiądz, który pochodzi z Kaszub, opowiedział nam o historii tego klasztoru i okolicy.

Kolejnego dnia pojechaliśmy do Drezna, najpierw odwiedziliśmy Muzeum Komunikacji, następnie przejechaliśmy z panią przewodnik autokarem po ciekawych dzielnicach tego miasta i zwiedziliśmy starówkę. Byliśmy między innymi pod słynną operą Sempera, w zespole pałacowym Zwinger, obok rezydencji Wettynów, w Frauenkirche. Około godziny 17 wróciliśmy do szkoły, gdzie spotkaliśmy się ponownie z naszymi kolegami. Zaprezentowaliśmy wtedy nasz program, przygotowany na to spotkanie. Czekało tam na nas wiele atrakcji, były zawody strażackie, zorganizowane przez tamtejszą Ochotniczą Straż Pożarną, były zajęcia ozdabiania plecaczków, malowania twarzy, zajęcia sportowe. Miły wieczór zakończył się wspólnymi tańcami i bardzo ciepłym pożegnaniem.

Ostatniego dnia pojechaliśmy do słynnego parku wodnego Tropical Island w Krausnick, gdzie mieliśmy możliwość skorzystania z wielu zjeżdżalni, jacuzzi, mogliśmy podziwiać namiastkę lasu tropikalnego.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy późnym wieczorem do Leśnicy. Teraz czekamy z niecierpliwością na rewizytę naszych kolegów u nas w maju.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjazdu, szczególnie pani Dyrektor i Panu Burmistrzowi oraz Urzędowi Miasta za dofinansowanie tego wyjazdu.

WhatsApp Image 2022 09 20 at 12.59.56