W dniach 14 – 21.09.2022 uczniowie szkól podstawowych Gminy Leśnica brali udział w Międzynarodowym Obozie Młodzieżowym w Bambergu ( Bawaria, Niemcy). Zostali zaproszeni przez partnerską gminę Hirschaid. Organizatorem spotkania był powiat Bamberg. W obozie uczestniczyła młodzież z Polski, Niemiec i Czech.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń młodych ludzi, poznanie innych kultur, rozwijanie poczucia zrozumienia i tolerancji oraz doskonalenie umiejętności językowych.

Organizatorzy zapewnili uczestnikom bardzo bogaty i ciekawy program, podczas którego młodzi ludzie mieli okazję poznać dziedzictwo kulturowe Bambergu i okolic. Młodzież uczestniczyła w zajęciach sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

W pierwszym dniu pobytu uczniowie podziwiali najpiękniejsze zabytki Bambergu – Katedrę, Starą Rezydencję, Ogród Różany, Stary Młyn. W godzinach popołudniowych młodych ludzi przywitali: Starosta Powiatu Bamberg Johann Kalb, Burmistrz Hirschaid Klaus Homann oraz pracownicy Urzędu do Spraw Młodzieży. Wieczorem młodzież miała okazję do bliższego poznania się podczas gier i zabaw integracyjnych.

Drugiego dnia odbyła się wycieczka do obszaru leśnego „Steigerwald”. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną wśród koron drzew uczniowie poznawali ciekawostki przyrodnicze tego obszaru leśnego. W drodze powrotnej poznali ciekawą historię pocysterskiego klasztoru i kościoła w miejscowości Ebrach.

W sobotę uczestnicy obozu brali udział w grze miejskiej, podczas której szukali odpowiedzi na 27 pytań dotyczących miasta Bamberg. Późnym popołudniem odbył się koncert naszych nowych przyjaciół z Czech i Polski.

W niedzielę wszyscy bawili się wspólnie w parku rozrywki „Geiselwind” natomiast w poniedziałek uczniowie spędzili miło czas w nowoczesnym Centrum Młodzieżowym w Oberhaid, gdzie uczyli się strzelania z łuku, poznali zasady gry i grali w grę „Arrowtag” na boisku. Mieli również do dyspozycji wiele innych atrakcyjnych gier.

Wtorek to wyjazd do miejscowości Pottstein. Tam uczniowie strzelali do tarczy z łuku oraz spędzili czas na ściance wspinaczkowej i w jaskini. Wieczorem odbyło się podsumowanie pobytu i oficjalne pożegnanie młodych ludzi przez organizatorów. Natomiast młodzi podziękowali organizatorom za organizację Spotkania Młodzieży i zaproszenie do uczestnictwa.

Środa to dzień pożegnania się z wszystkimi uczestnikami obozu „Jung sein in Europa” i z pięknym Bambergiem.

Międzynarodowy tydzień w Bambergu pozostanie na długo w pamięci uczniów jako lekcja życia, wzajemnej tolerancji i poszanowania dla innych kultur w Europie, w trudnych dla niej czasach.

wymiana