Drodzy Rodzice i Opiekunowie!

Zbliża się koniec roku szkolnego- czas odbierania świadectw, podsumowań intensywnej pracy, wspominania trudnego i pełnego wyzwań roku.

Dla niektórych osób będzie to również czas pożegnań z nauczycielami i kolegami, gdyż już za kilka miesięcy rozpoczną swą edukacyjną przygodę w innym miejscu, z innymi ludźmi.

Wszyscy wiemy, że kończący się obecny rok szkolny był kolejnym trudnym czasem, pełnym niespodzianek, wyrzeczeń i ogromnej pracy. To wspaniała okazja do wspólnego świętowania z dziećmi- wszyscy daliśmy radę!

Jest to okazja do wspólnego wyjścia do kina, na pizzę, wspólnego spaceru… I mimo, że nie każdy otrzyma świadectwo z paskiem, to przecież każdy wkładał wiele wysiłku w naukę i pracował na miarę swoich możliwości.

Co jest ważniejsze?

Sprawą oczywistą jest, że przedmioty, których dzieci uczą się w szkole są ważne i potrzebne w dorosłym życiu. Jednak rozwój to także inne umiejętności, których posiadanie czyni nasze dziećmi dobrymi ludźmi. Przecież jako rodzice chcemy, aby na takich ludzi wyrosły nasze dzieci, prawda?

Czy tak samo jak na ocenę ze sprawdzianu z matematyki zwracamy uwagę na to, jak nasze dziecko odnosi się do innych? Czy jest przyjazne, pełne empatii i chętne do pomocy? Czy tak samo jak na projekt z historii przykładamy wagę do tego, czy nasze dziecko jest odpowiedzialne i potrafi przepraszać innych za błędy i nieporozumienia, które czasem mogą się zdarzyć? Czy potrafi te błędy naprawić?

Tymi słowami zachęcam Państwa do refleksji nad własnymi postawami i pragnę zachęcić do obserwacji- czy na co dzień zwracamy uwagę tylko na oceny szkolne, czy zauważamy całokształt rozwoju naszego dziecka? Być może dziecku nie udało się zdobyć kolejnej 5 z ważnego przedmiotu, ale za to nauczyło się radzić sobie z trudnymi emocjami? A może jesteście Państwo rodzicami dziecka, które nie będzie miało w tym roku świadectwa z paskiem, ale zdobyło przez ten rok inne ważne umiejętności i godne naśladowania postawy?

Doceniajmy dzieci nie tylko za oceny- takie wsparcie buduje w dzieciach poczucie własnej wartości.

Podsumowanie i wnioski

Spróbujcie z Waszymi dziećmi podsumować ten rok pracy- zapytajcie dziecko co dla niego było trudne w tym roku? Czy jest zadowolone ze swojej pracy? Czego ciekawego dowiedziało się w tym roku szkolnym? Czego chciałoby się nauczyć w kolejnym?

Proponuję aby taka rozmowa odbyła się bez oceniania i komentowania ze strony rodziców. Dzieci same potrafią dokładnie wyciągać wnioski. Przede wszystkim słuchajmy. Na pewno docenią i poczują nasze wsparcie, zainteresowanie, troskę i okazywaną miłość. I to nie tylko na zakończenie roku szkolnego, ale każdego dnia. Niezależnie od tego jak wygląda świadectwo. Ponieważ to każdego dnia dziecko zdobywa najważniejszą umiejętność, która przyda mu się w całym życiu- umiejętność bycia człowiekiem i dawania innym miłości i dobra. I do tego wniosku załączam inspirującą grafikę świadectwa, które można znaleźć w internecie, a które pokazuje nam wartość innych zdobywanych codziennie umiejętności przed dziecko.

świadectwo

Olga G.