Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to ogólnoświatowe, coroczne obchody, które mają na celu promowanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej, a także propagowania rodzimych tradycji.

To coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Języki narodowe ze względu na procesy globalizacji są coraz bardziej zagrożone lub całkowicie zanikają.

A kiedy zanikają języki, tak samo dzieje się z różnorodnością kulturową świata. W naszej szkole w tym dniu odbył się konkurs frazeologiczny dla klas VII i VII.

Celem konkursu było:

⦁ rozwijanie zainteresowań językiem polskim,

⦁ doskonalenie sprawności językowej,

⦁ propagowanie wśród uczniów znajomości frazeologizmów,

⦁ zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności językowych,

⦁ pogłębianie zainteresowań, poszerzanie wiedzy i umiejętności uczniów.

Pierwsze miejsce zajęła Milena S.

Drugie miejsce zajęła Anna D.

Gratulacje dla wszystkich uczestników

Mdjo2