15 I 2019 r w ramach projektu „Odkrywcy Sekretów Nauki – wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych” uczniowie klas IV zgłębiali tajniki historii i przyrody. Odwiedzili niezwykłe miejsce w naszym województwie Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie.

Na miejscu powitał nas duży, pluszowy mamut. Oddaliśmy swoje kurtki do szatni i poszliśmy na śniadanie. Po śniadaniu zaczęły się zajęcia plastyczne. Nauczyliśmy się rysować muszle amonitów i ślimaków. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do sali, gdzie były projektory, telewizory i komputery, w których można było edytować swoją twarz na kosmitę lub przybierać najdziwniejsze pozy, by małpa na ekranie to odwzorowała. Po dziesięciu minutach zabawy rozdano nam hełmy z wbudowanymi słuchawkami i okularami 3D. Udaliśmy się do pomieszczenia, w którym był duży ekran i siedzenia. Usiedliśmy, a na ekranie pojawił się jakby kokpit statku kosmicznego. Siedzenia się kolebały – startowaliśmy. Okazało się, że cofamy się w czasie, do powstania rasy ludzkiej. Po wyjściu z „Promu kosmicznego" albo „Wehikułu czasu", w głośnikach w hełmie włączył nam się głos Roberta. Ustawiliśmy się przed pierwszym oknem, w którym były małpy. Potem każdy zaczął zwiedzać. Niektórzy obeszli całą salę słuchając, inni obserwowali chwilę małpy, potem szybko przeszli do innych pomieszczeń. Poznaliśmy neandertalczyków, którzy żyli w Europie, dowiedzieliśmy się, że pochodzimy z Afryki, że wielkość mózgu nie ma wpływu na inteligencję. Po obejściu wszystkich pomieszczeń znów weszliśmy do „Wehikułu czasu" i przetransportowaliśmy się do teraźniejszości. Z pokładu przeszliśmy do dużej sali, w której poznaliśmy pracę paleontologa i zobaczyliśmy skamieniałości. Po tym był czas na kupienie sobie czegoś w sklepie z pamiątkami. Byliśmy także w sali „Świadectwa Ewolucji” gdzie zapoznaliśmy się z eksponatami archeologicznymi: narzędziami, bronią, naczyniami, pochodzącymi z różnych części świata. Wysłuchaliśmy także ciekawej prelekcji na temat trybu życia i niektórych odkryć pra ludzi. W „Galerii naszych przodków” szczególne zainteresowało nas uczniów wzbudziły ekspozycje ukazujące życie człowieka w jego naturalnym środowisku sprzed tysięcy lat.

Nasza wycieczka okazała się bardzo ciekawą podróżą w czasie i przestrzeni. Pozwoliła nam odkryć niektóre sekrety związane z historią Ziemi i ewolucją naszego gatunku.