ON

Kolejna wyprawa klas I a i II a i b w ramach realizacji projektu ,,Odkrywcy Sekretów Nauki – wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych województwa opolskiego” to piesza wycieczka do rezerwatu przyrody w Czarnocinie. W okolicach naszej szkoły jest tyle pięknych miejsc, które warto odkrywać i w których można poszerzać wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, że starczyłoby ich na cały rok. Tym razem naszym celem był wspaniały kompleks leśny w Czarnocinie. Przed wyprawą dzieci obejrzały cel wędrówki na mapie i zapoznały się z zasadami zachowania w lesie. Postanowiły, że i tym razem będą bystrymi obserwatorami przyrody. Po dotarciu na miejsce uczniowie najpierw przypomnieli, jakie znają rodzaje lasów i określili ten, w który właśnie mieli wkroczyć.

Bożena K.

Potem odbyli krótki spacer obserwując przyrodę i wsłuchując się w jej odgłosy: szum lasu, szelest liści, głosy ptaków. Później znaleźli ścięte drzewo i po objaśnieniach, określali jego wiek na podstawie liczby słojów. Następnie wybierali drzewo, rozpoznawali jakiego jest gatunku, mierzyli obwód miarkami krawieckimi i ustalali jego wiek posługując się specjalną tabelą. Obserwując porosty na pniu drzewa, określali kierunek północny. Potem dzieci badały i obserwowały poszczególne warstwy lasu – ściółkę, runo, podszyt i wysokie drzewa. Trzeba było określić, co wchodzi w skład poszczególnych warstw i jakie zwierzęta w nich żyją oraz zaprezentować wyniki swoich obserwacji. Następnie podzieliły się na grupy. Każda grupa dostała woreczek i udała się na poszukiwania. Trzeba było znaleźć coś, co pachnie, coś, co wydaje odgłosy, coś miękkiego i coś twardego. Przy okazji tych poszukiwań dzieci odkryły miejsca, w których obrodziły opieńki i nie omieszkały urządzić małego grzybobrania. Na zakończenie wszystkie grupy prezentowały i omawiały zgromadzone leśne skarby. Nasza wyprawa zakończyła się w remizie strażackiej w Czarnocinie, gdzie niezawodni rodzice przygotowali zmęczonym zdobywcom wiedzy wspaniały poczęstunek: pyszne słodkości i tradycyjne kiełbaski. Nie zabrakło także czasu na wesołe zabawy sportowe na placu przy remizie. To była wyprawa pełna wrażeń – połączyliśmy przyjemnie spędzony czas na świeżym powietrzu ze zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności.