W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa IV a realizowała projekt pod nazwą „I Ty możesz zostać kolegą Mikołajka” na podstawie książki „Mikołajek” (autorzy: Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe). Przygody tytułowego Mikołajka i jego kolegów od lat bawią i uczą młodych czytelników. Są więc one także świetną bazą do tworzenia ciekawych dla dzieci zajęć edukacyjnych. Nie inaczej było w tym przypadku.

Przy okazji omawiania tej lektury w ramach lekcji języka polskiego klasa IV a nie tylko doskonaliła umiejętności przewidziane w podstawie programowej, ale także dobrze się bawiła.

Najczęściej wykorzystywaną formą pracy przy realizacji projektu była praca zespołowa. W ten sposób uczniowie tworzyli galerię książkowych postaci. Każda z grup przygotowała krótką charakterystykę wybranego bohatera, ciekawostki na jego temat oraz tworzyła rysunkowe portrety Mikołajka i jego kolegów. Wszystkie prace wykonane zostały bardzo sumiennie, a potem wyeksponowane na klasowej gazetce. Na zakończenie tego zadania dzieci w formie pisemnej porównywały się do wybranego bohatera, co wywołało wiele radości wśród autorów prac i słuchaczy. Podczas kolejnych zajęć wykorzystano wiele metod aktywizujących. Dzieci oglądały prezentacje multimedialne utworzone na platformie genially oraz wykonywały ćwiczenia interaktywne w programie Wordwall z wykorzystaniem tablicy multimedialnej znajdującej się w klasopracowni. Taki sposób pracy sprzyjał dużemu zaangażowaniu dzieci, aktywności i sporemu zainteresowaniu. Na podstawie lektury uczniowie doskonalili także umiejętność tworzenia poznanych form wypowiedzi. W tym przypadku było to zaproszenie. Dzieci wcielały się w postać głównego bohatera książki i redagowały w jego imieniu zaproszenia dla kolegów. W ten sposób powstały piękne prace zespołowe, dzięki którym uczniowie mieli możliwość wykazać się także zdolnościami plastycznymi. Przygody Mikołajka stały się również inspiracją do własnej twórczości dzieci, które tworzyły opowiadania o swoich wesołych przeżyciach szkolnych. Były także podstawą do wielu rozmów na temat przyjaźni, współdziałania, konfliktów rówieśniczych i sposobów ich rozwiązywania oraz na temat szkoły i domu rodzinnego.

"I Ty możesz zostać kolegą Mikołajka” - opiekun projektu: Iwona Romanowska

WhatsApp Image 2022 12 14 at 17.58.02