W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 4a zrealizowała projekt edukacyjny pt. "Akademia pana Kleksa widziana oczyma uczniów". Miał on miejsce w miesiącu październiku i związany był z omawianiem książki Jana Brzechwy na lekcjach języka polskiego.

Projekt miał charakter międzyprzedmiotowy. Uczniowie przenieśli się w baśniowy świat wyczarowany przez Jana Brzechwę nie tylko na lekcjach języka polskiego ale także na plastyce. Zainspirowani lekturą "Akademia pana Kleksa" sami wcielili się w uczniów akademii i wzięli udział w lekcji kleksografii.

Na czym polegała taka lekcja? To proste!

"Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka kleksów, a potem arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt, postaci. Do nich dopowiadamy odpowiednie historyjki (...)” ( J. Brzechwa) Wszyscy świetnie się bawili, z radością odkrywając symetrycznie odbite kształty. Następnie uczniowie nadawali tytuły swoim "kleksom – obrazkom". Dzięki nietypowej lekcji mogli choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa. Śmiechu było co niemiara!

Wyobraźnia nie zawiodła uczniów klasy czwartej i powstały wspaniałe dzieła. Dzieci stworzyły w grupach także prace plastyczne przedstawiającej szkołę, do której uczęszczał m.in. Adaś Niezgódka, a nauczycielem był niezwykły Pan Kleks. Poza tym każdy z uczniów klasy IVa przygotował piękne czytanie ulubionego fragmentu tej lektury.

W ten sposób uczniowie szkoły chociaż na chwilę mieli okazję przenieść się w niezwykły świat Akademii pana Kleksa, czerpiąc z tego radość i satysfakcję. "Akademia pana Kleksa widziana oczyma uczniów"- opiekun projektu: Iwona Romanowska

CA171A3D 2B6F 42B7 A433 53CA602BE79C