3a

Klasa 3a po raz kolejny przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki". Projekt uzyskał patronat honorowy MEN. Jego głównym założeniem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród uczniów klas 1-3, polegające na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie włączają się w wiele innowacyjnych działań. W ramach tego projektu uczniowie zapoznali się z lekturą "Mania- dziewczyna inna niż wszystkie" Julity Grodek. Książka pozwala poznać życiorys słynnej noblistki i przyswoić go sobie wraz z szerszym kontekstem. Ten kontekst, to między innymi wiedza na temat epoki, jak również wiedza na temat samej nagrody Nobla. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej dzieci poznają historię życia noblistki, najpierw małej Mani, a później dorosłej Marii poprzez rozmowy z najważniejszymi w jej życiu postaciami. Druga część książki pozwala dzieciom przypomnieć najważniejsze fakty z życia Marii Skłodowskiej, a także wyjaśnić trudne pojęcia z nią związane, m.in. radioaktywność. Nie zabrakło także ciekawostek, np. informacji na jakich monetach, banknotach i znaczkach można znaleźć podobiznę Marii, a także jak przebrać się za noblistkę i ludzi z tamtej epoki.

Głównym celem tego projektu było wprowadzenie młodych czytelników w świat literatury przygodowo-podróżniczej. Innym ważnym celem było również umożliwienie doskonalenia umiejętności wyszukiwania wiadomości w różnych źródłach.

Klasa zorganizowała akcję "Książki w podróży", w której książki wędrują pośród uczniów. Akcja ta trwała przez tydzień. Na zajęciach uczniowie wcielili się w postać Marii Skłodowskiej -Curie, przebierając się w starodawne stroje. Wtedy też odbyła się sesja fotograficzna.

Czytając "Manię...." trzecioklasiści poznali nowy sposób na omówienie lektury. Dzieci lubią tworzyć, dlatego chętnie gromadziły w ozdobionych wcześniej pudełkach - walizkach elementy świata przedstawionego w czytanej opowieści. Dzieci chętnie prezentowały zawartość swoich pudełek w klasie i dzieliły się wrażeniami po poznaniu przygód niezwykłej podróży, a także uzasadnialub swój dobór rekwizytów.

"Podróżowanie przez czytanie"- opiekun projektu- Grażyna Kaletka

3a sklod