CD90FAD5 D8AA 4881 8262 C74FCF7FA83BW listopadzie uczniowie klasy 3b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowali projekt edukacyjny pt. „Kajtkowe przygody” – poznajemy bohatera lektury.

Celem projektu było zachęcanie uczniów do wypożyczenia i przeczytania lektury Marii Kownackiej "Kajtkowe przygody" i twórcze przetworzenie tekstu w formie prezentacji. Rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, aktywnego słuchania, radzenie sobie w nowych sytuacjach oraz zapoznanie z niektórymi zawodami. Uczniowie przygotowali różne historyjki, wyodrębnili dialogi. „Kajtkowe przygody” to zbiór opowiadań o młodym bocianie Kajtku autorstwa Marii Kownackiej. Bociek z powodu złamanego skrzydła nie mógł odlecieć z rodziną do ciepłych krajów i dlatego zamieszkał w gospodarstwie państwa Orczyków, którzy się nim zaopiekowali. Maria Kownacka w swej twórczości starała się opisać jak wygląda stosunek dzieci do świata przyrody; w jaki sposób nawiązują się więzi i relacje właśnie na gruncie tego kontaktu. Nie inaczej jest również w „Kajtkowych przygodach”. Utwór zawiera też w sobie treści dydaktyczne. Na przykładzie bohaterów poznajemy jak wygląda życie na wiejskim gospodarstwie. Jednocześnie zaprezentowane wydarzenia i problemy bohaterów rozgrywają się w świcie mającym nierozerwalne związki z przyrodą i życiem na wsi.

Lektura zainspirowała uczniów do poznania gospodarstwa rolnego, dlatego też klasa wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego, gdzie poznali prace polowe, uprawy, maszyny rolnicze. Wykonali prace plastyczno- techniczne projektując okładki do opowiadania. Podczas trwania projektu odbyło się również głośne czytanie książki.

Projekt czytelniczy stał się czytelników ciekawą przygodą, wielu uczniów bardzo lubi czytać, czego dowodem są częste wizyty w bibliotece oraz duża ilość wypożyczonych książek. Dzieci dostrzegają wiele korzyści płynących z czytania.

„Kajtkowe przygody” – poznajemy bohatera lektury- opiekun projektu: Krystyna Pogodzik