W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa VI a zrealizowała projekt edukacyjny pt. " Ten obcy wśród nas".

Był on poprzedzony omówieniem powieści Ireny Jurgielewiczowej na lekcjach języka polskiego. Celem projektu było nie tylko rozwijanie czytelnictwa, ale także rozwój umiejętności pisania, redagowania dłuższych form wypowiedzi pisemnych. W związku z tym szóstoklasiści wykorzystali swoją wiedzę na temat powieści "Ten obcy" tworząc opowiadania o swoim spotkaniu z bohaterem książki. Najciekawsze prace oceniano w konkursie literackim, a ich autorów nagrodzono dyplomami i pamiątkami rzeczowymi. Książka wywarła na uczniach duże wrażenie.

Ta powieść „wciągała” do dalszego czytania. Powieść uczy przyjaźni, ofiarności i pomaga innym w trudnych sytuacjach. Uwrażliwia młodego czytelnika na krzywdę zwierząt i nieludzkie postępowanie wobec nich. Aktualność przedstawionych przez I. Jurgielewiczowi problemów powoduje, że powieść „Ten Obcy” czytana jest z zainteresowaniem przez kolejne pokolenia młodych czytelników.

Poza tym uczniowie uświadomili sobie, że książki mogą też pomagać w rozwiązywaniu trudnych problemów bliskich każdemu człowiekowi. Dzieci konfrontowały więc swoje doświadczenia życiowe z przeżyciami bohaterów, wchodziły w rolę poszczególnych postaci, porównując się z nimi. Szukały rozwiązań ukazanych w powieści trudności oraz starały się przenieść do świata rzeczywistego.

"Ten obcy wśród nas"- opiekun projektu: Iwona Romanowska

6A1EAAA8 43A3 49B0 9348 B1F2B6FBE976