foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

5 grudnia naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Przyniósł ze sobą worek pełen cukierków, które zostały zakupione z funduszy Samorządu Szkolnego.
Wraz z Mikołajem przybyli: anioł, renifer oraz dwa diabełki, które w tym roku nie miały ani rózgi ani węgla. Były podporządkowane Świętemu.
Mikołaj odwiedził wszystkie klasy. Uczniowie chętnie rozmawiali z Mikołajem oraz wykonywali wspólne zdjęcia. W nagrodę uczniowie otrzymali słodycze.
Święty nie zapomniał również o pani Dyrektor, nauczycielach oraz pozostałych pracownikach szkoły. W nagrodę za trud włożony w edukację i wychowanie uczniów także zostali obdarowani łakociami.
Wszyscy mamy nadzieję, że Święty Mikołaj odwiedzi nas również w przyszłym roku.

 

mikołajki

W poniedziałek 28 listopada uczniowie klas piątych wyruszyli na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „Giprol" w Staniszczach Małych. Na miejscu czekał ich bogaty program związany ze zwyczajami Adwentu oraz Świąt Bożego Narodzenia. Odbyło się spotkanie ze św. Mikołajem a następnie warsztaty wykonania świec parafinowych oraz pieczenia i ozdabiania pierników. Uczniowie poznali tradycje adwentowe i świąteczne, które obowiązywały na Śląsku. Wzbogaceni o nowe umiejętności, szczęśliwi, wrócili do domów.

wrsztaty5

Maria Z.

 

 

 

W dniach od 16 do 18 listopada uczniowie klas 6 i część uczniów klas 5 i 8 uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, która współfinansowana została z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”. Oto krótka relacja z pobytu:

Pierwszego dnia rozpoczęliśmy zwiedzanie od Muzeum Powstania Warszawskiego. Tutaj zapoznaliśmy się z historią miasta w trakcie okupacji podczas II wojny światowej i prześledziliśmy 63-dniowe zmagania bohaterskich polskich żołnierzy podczas walk przeciw hitlerowskim okupantom.

W godzinach popołudniowych wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy piękny widok – panoramę stolicy nocą.

war1

Drugi dzień, po śniadaniu, rozpoczęliśmy przejazdem do Muzeum Łazienki Królewskie. W centrum parku Łazienkowskiego wznosi się na wysepce wczesnoklasycystyczny pałacyk, zaprojektowany dla króla Stasia przez Dominika Merliniego. Ze względu na swe położenie budowla zwana jest pałacem Na Wodzie. To tu odbywały się słynne obiady czwartkowe. W 1926 r. w Łazienkach ustawiono pomnik Fryderyka Chopina, dzieło Wacława Szymanowskiego. Podczas spaceru po Łazienkach towarzyszyły nam wiewiórki, pawie, rybitwy i gołębie. Tego dnia zobaczyliśmy historyczne centrum miasta, które dzięki znakomitej odbudowie po II wojnie światowej znalazło się jako jedyny zrekonstruowany obiekt na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Podczas spaceru zobaczyliśmy Arsenał, miejsce słynnej akcji Szarych Szeregów z 1943r., byliśmy na Rynku i pod pomnikiem Syrenki, zobaczyliśmy Barbakan, mury obronne, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta. Na koniec dnia spacerowaliśmy po komnatach Zamku Królewskiego - Rezydencji Królów Rzeczypospolitej.

war2

Trzeciego dnia odwiedziliśmy zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach oraz Bibliotekę Uniwersytecką. Niebywałą frajdę sprawiła wszystkim uczestnikom wycieczki wizyta w Centrum nauki Kopernik. Pobyt tutaj pozwolił nam na zgłębienie tajnik nauki i wiedzy a samodzielne eksperymenty i doświadczenia w znakomity sposób przybliżyły nam różne zagadnienia z dziedziny fizyki, chemii, optyki oraz innych działów nauki.

Na koniec przed wyjazdem odwiedziliśmy Elektrownię Powiśle, w której znajduje się Galeria Fijewski. Pan Jakub Fijewski opowiedział nam o aktualnej wystawie Bolesława Ryzińskiego zatytułowanej „Kamienne cienie”. Mogliśmy poczuć się przez chwilę artystami, odtwarzając cienie na fotografiach w świecie realnym. Powstały bardzo ciekawe fotografie.

Po trzech dniach, pełnych atrakcji wróciliśmy szczęśliwie do Leśnicy.

war3

 

W dniu 16.11.2022 r. odbyło się spotkanie dla rodziców nt. „Jak wspierać dzieci i młodzież w kryzysie" z przedstawicielami Ośrodka Środowiskowej Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej w Krapkowicach. Zaproszeni goście- p. Małgorzata Mielnicka oraz p. Karolina Kowalczyk- poruszyli takie tematy jak depresja wśród dzieci i młodzieży. Panie opowiedziały nam o najczęstszych przyczynach obniżonego nastroju, jak na co dzień możemy wspierać nasze dzieci i budować w nich poczucie własnej wartości oraz w jaki sposób reagować na niepokojące sygnały wysyłane przez dzieci.
Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze, a specjaliści w bardzo praktyczny sposób pokazali nam jak ważna jest postawa rodziców i nauczycieli w rozpoznawaniu wielu twarzy depresji. Po części ogólnej zainteresowane osoby mogły skorzystać z indywidualnych konsultacji z zaproszonymi gośćmi.
Organizatorem spotkania był szkolny psycholog - p. O. Goliszewska.

 

terp

W ubiegłorocznych obchodach setnej rocznicy III powstania śląskiego wzięło udział wiele instytucji, organizacji i osób nie tylko z naszego regionu. We wtorek 8 listopada w Teatrze Jana Kochanowskiego podsumowano te wydarzenia. Przedstawiciele naszej szkoły - Aleksandra Rigol, Milena Sitnik, Pani Elżbieta Kowalik oraz Maria Zmuda brały udział w uroczystościach. W podziękowaniu za zaangażowanie otrzymaliśmy Dyplom z rąk Marszałka Województwa oraz upominek w postaci książek. 

s4

 

M.Zmuda

0B22A1B8 D7EC 47DD A4E8 C5E4271451C6

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

2024 Copyright SP Leśnica Rights Reserved