foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Wykaz podręczników

ftp://ftp.wodip.opole.pl/nowa strona/Wykaz podręczników SP Leśnica.pdf

5EF1E250 7582 40F2 98C5 D87E2B66FDC4 

W piątek 10 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim ,,Śląskie Beranie" 2019, który jak co roku odbywał się w szkole w Izbicku. Celem tego konkursu jest utrwalanie wartości dziedzictwa własnej kultury, znajomości gwary śląskiej, rozpowszechnianie wiedzy nt. zwyczajów, tradycji, wierzeń regionu, gromadzenie miejscowych opowieści, zwyczajów i obrzędów związanych tematycznie z życiem środowiska bliskiego uczniowi, kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń, uznanie i zachowanie odrębności kulturowej oraz dorobku Śląska jako dziedzictwa kulturowego Europy. W tym roku konkurs "Śląskie Beranie" połączony był z "Dniami Europy" - imprezą z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W związku z tym organizatorzy zachęcali do podjęcia  w monologach i scenkach rodzajowych takich tematów jak: integracja z Europą, miejsce Ślązaków, miejscowej ludności w Europie, wpływ tradycji, zwyczajów śląskich, dorobku kulturowego, obyczajowego na współczesne życie Europejczyków (i odwrotnie), zachowanie śląskiej odrębności-przekonań, gwary, języka, kultury, filozofii życiowej w połączeniu z rzeczywistością innych krajów, sylwetki Polaków, Ślązaków, którzy odegrali wpływ w integrację naszego kraju, regionu z Unią Europejską, propagowaniu wartości polskich, śląskich w Europie. Po raz 26 do Izbicka przyjechali gawędziarze, którzy w gwarze śląskiej opowiadali o tym, jak się kiedyś żyło, ale również o tym, jak wygląda nasza codzienność od 15 lat, czyli od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej: o dotacjach, jak sobie rolnicy radzą, jak się odnajdujemy po tamtej stronie. Oprócz tego o relacjach z ołpami, jak w szkole było, tradycyjne wesele, szkubanie pierza itp. Tematyka była bardzo różnorodna. Scenki, które przedstawiali po śląsku uczestnicy bardzo często, choć osadzone były w przeszłości, to w sposób humorystyczny odnosiły się do dzisiejszych realiów. W tegorocznym Śląskim Beraniu w Izbicku wzięli udział przedstawiciele 14 przedszkoli, 27 szkół podstawowych oraz 8 osób dorosłych.Występowali zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Było aż 150 uczestników – od przedszkolaków, po seniorów. Zmagania konkursowe odbywały się w następujących kategoriach: szkoły podstawowe: klasy I-III, klasy IV-VI- gawędziarze, dorośli gawędziarze- monologi, scenki (kl. VII-VIII i III PG) oraz przedszkolaki- scenki oraz monologi. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas I-III: Alexandra Halenka i Marcin Kwoczała z klasy I a oraz Rafał Żyłka i Franciszek Urlich z klasy II a. Inauguracja konkursu odbyła się na boisku ,,Orlik” przy szkole. Był korowód, wspólne  odśpiewanie „Ody do radości” oraz przywitanie uczestników. Potem na dwóch salach równocześnie odbywały się przesłuchania konkursowe  uczestników. W czasie występów można było korzystać z poczęstunku (kołocz, żur, napoje). Dla przedszkolaków i uczniów klas I-III dostępny był plac zabaw. Zmagania uczestników obserwowała i oceniała szacowna komisja konkursowa, w skład której wchodziły tak wybitne osoby jak pracownicy Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego, etnografowie, językoznawcy, regionaliści. Tym bardziej cieszy sukces naszych uczniów reprezentujących szkołę. Wszyscy wspaniale wygłosili swoje wiersze i monologi, a uczniowie klasy I a zostali nagrodzeni przez jurorów. Marcin Kwoczała zdobył II miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Alexandra Halenka zdobyła wyróżnienie. Oprócz wspaniałych indywidualnych nagród przywieźli dyplom dla szkoły. Gratulujemy im tak wspaniałego zwycięstwa, tym bardziej, że w swojej kategorii byli najmłodszymi uczestnikami.

                                                                                          

   
  24.02.2020 Ferienhaus Ostsee

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

trzmiel maly 160

tauron maly

2020 Copyright SP Leśnica Rights Reserved