ON

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy I a, II a i II b w ramach projektu ,,Odkrywcy Sekretów Nauki – wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych województwa opolskiego” zgłębiali tajniki wiedzy podczas kolejnej pieszej wycieczki. Tym razem wyruszyli do gospodarstwa rolnego i agroturystycznego w sąsiadującej Porębie. Już podczas pieszej wędrówki wykonywali różne zadania. Należało mieć cały czas ,,oczy i uszy otwarte”, by stać się doskonałym obserwatorem przyrody. Między innymi dzieci wyjaśniały pojęcie widnokręgu i wyznaczały główne i pośrednie kierunki świata. Posługując się mapkami poszukiwały kolejnych punktów kontrolnych na trasie ,,orienteeringu”. W miejscu zwanym potocznie ,,Siedem źródeł” przypomniały sobie wiadomości o rodzajach cieków wodnych oraz mierzyły temperaturę powietrza i wody. Zbierały także interesujące okazy przyrodnicze do kącika przyrody. W tym dniu odwiedziły aż dwa gospodarstwa: gospodarstwo rolne Państwa Pisarskich i gospodarstwo agroturystyczne Państwa Kwoczałów. Oglądały tam zwierzęta hodowlane poznając ich warunki bytowania, a także obejrzały różne maszyny rolnicze i dowiedziały się do jakich prac polowych są wykorzystywane. Dowiedziały się, jakie rodzaje zbóż i innych produktów można uprawiać w gospodarstwach. Z naszymi gospodarzami rozmawiały na temat produkcji żywności i prac wykonywanych w gospodarstwie. Gospodyni pokazała uczniom jak się robi masło. Dzieci mogły też obejrzeć przydomowy ogródek z warzywami i kwiatami, a także same karmiły kury przygotowaną mieszanką zbóż. Na zakończenie zajęć nasi niezawodni rodzice przygotowali dla nas wspaniałe słodkości i pyszne pieczone kiełbaski. Długo jeszcze dzieliliśmy się wrażeniami z tej wspaniałej wyprawy.

Bożena K.