ON

Nasza szkoła bierze udział w realizacji projektu ,,Odkrywcy Sekretów Nauki – wzrost kompetencji uczniów i nauczycieli szkół podstawowych województwa opolskiego”. W ramach tego projektu dla uczniów klas młodszych organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie klas II a i b oraz I a wzięli udział w wyprawie ekologicznej do rezerwatu roślinności kserotermicznej ,,Ligota Dolna” i rezerwatu leśnego ,,Biesiec”. Zwiedzili również muzeum lotnictwa i muzeum sakralne, które także znajdują się w Ligocie Dolnej. Podczas zajęć uczniowie zapoznawali się z podstawowymi formami ochrony przyrody, poznawali znaczenie pojęć ,,rezerwat”, ,,pomnik przyrody”, ,,gatunek prawnie chroniony” oraz zasady wskazujące, jak należy zachować się w rezerwacie, uczyli się rozpoznawać wskazane gatunki drzew, krzewów, roślin zielnych i zwierząt, wymieniać przystosowania wybranych organizmów do ich środowiska życia, ponadto w praktyce stosowali zasady obserwacji terenowych z użyciem różnych przyrządów.

Bożena K.

Mieli również okazję zwiedzić małe muzeum lotnictwa ,,Izbę Tradycji Lotniczych w Ligocie Dolnej”, w której znajdują się materiały i pamiątki związane ze szkołą szybowcową, działającą w Ligocie przed i po II wojnie światowej. Z relacji naszego przewodnika dowiedzieliśmy się, że właśnie w Ligocie panuje specyficzny mikroklimat sprzyjający lotom szybowcowym. Szkolono tam także pilotów cywilnych, a tuż przed wojną pilotów Luftwaffe. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie z Ligoty Dolnej w dniu 1 września 1939 roku wystartowało 29 Junkersów objuczonych bombami, by zaatakować uśpiony Wieluń. Również z Ligoty w tym dniu startowały maszyny bombardujące krakowskie Balice. Po wojnie dalej tętniło w Ligocie życie lotnicze. Najpierw mieściła się tam Centralna Szkoła Pilotów i Mechaników, a potem Szkoła Szybowcowa (aż do 1961 roku), która wykształciła wielu wybitnych pilotów. Wszyscy z zaciekawieniem wysłuchali tej historii. Największym zainteresowaniem jednak cieszyły się zgromadzone w muzeum elementy szybowców, wyposażenia lotników i modele. W Ligocie odwiedziliśmy również prawdziwego pasjonata sztuki sakralnej, który w założonym przez siebie muzeum zgromadził wspaniały zbiór obrazów, rzeźb, fragmenty ołtarzy, krzyże. Po muzeum oprowadzał nas właściciel, który barwnie opowiadał o zgromadzonych eksponatach. Z każdym eksponatem związana była ciekawa historia. Same obrazy przedstawiające Aniołów Stróżów to spora kolekcja. Dzieci zgadywały przed czym chroni pokazany na obrazie Anioł. Z zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści oprowadzającego. Warsztaty zakończyły się na placu zabaw w Ligocie, gdzie posilaliśmy się ciastem, pączkami i kiełbaskami przygotowanymi przez naszych rodziców. Wyprawa była bardzo udana. Takie zajęcia w terenie, to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy, która na długo utkwi w naszej pamięci.