Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe brało udział w konkursie grantowym Działaj Lokalnie 2021 i otrzymało wsparcie finansowe dla projektu "Edukacja obywatelska wśród dzieci i młodzieży". Projekt ten obejmuje pięć gmin (Leśnica, Izbicko, Walce, Jemielnica, Ujazd) oraz powiat strzelecki.

Okres realizacji projektu przypada na wrzesień - grudzień br. i polega na organizacji dwóch spotkań w poszczególnych w gminach, podczas których głównym tematem będzie prelekcja multimedialna dotycząca zasad funkcjonowania wszystkich szczebli samorządu terytorialnego (począwszy od gminnego, poprzez powiatowy i wojewódzki. Prezentacja dotyczyć będzie zagadnień oraz pojęć związanych z samorządem terytorialnym, przybliżenie funkcjonowania samorządów oraz wpływ obywateli na rozwój i kształt samorządów, określenie zadań władz gmin, powiatu, województwa.

Aby prelekcja była atrakcyjna dla młodych słuchaczy, prócz nowoczesnego (multimedialnego) jej przedstawienia, będzie ją prowadził samorządowiec danej gminy czy powiatu, który należy jednocześnie do Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego. Prelegent opowie zgromadzonym dzieciom o swojej codziennej pracy. Wartością dodaną do prelekcji (jeżeli będzie taka możliwość) będzie wycieczka po urzędzie prowadzona przez poszczególnych samorządowców oraz mały konkurs wiedzy z prezentacji dla uczestników prelekcji.

Plakat Działaj Lokalnie JPG683