W piątek 24 września br. uczniowie wszystkich klas ósmych oraz klasy siódmej „b” (wraz z wychowawcami) uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Opola. Tu, w Teatrze Lalki i Aktora, obejrzeli przedstawienie pt. „Balladyna” oparte na utworze poety romantycznego - Juliusza Słowackiego.

Dzieło należy do kanonu lektur obowiązkowych z języka polskiego w klasie ósmej, więc ciekawym doświadczeniem jest poznanie dramatu nie tylko poprzez jego lekturę, ale w najbardziej właściwym dla niego miejscu, czyli na scenie teatralnej. Takie obcowanie z tekstem pozwala dodatkowo zapoznać się z tzw. „wielotworzywowością” spektaklu teatralnego, który bazuje nie tylko na słowie wypowiadanym przez aktora, ale przemawia też poprzez dekoracje, kostiumy, muzykę, światło, ruch sceniczny, itd. Uwspółcześniona, nieco kontrowersyjna wersja „Balladyny” to świetny punkt wyjścia do dyskusji na temat wizji reżysera i adaptacji dzieła.
Podczas antraktu widzowie mogli podziwiać ekspozycje i dekoracje we foyer (korytarz lub sala obok sali teatralnej), a dzięki nim poznać sylwetki aktorów związanych z Teatrem Lalki i Aktora oraz wystawiane tu sztuki.
        Po ponad dwuipółgodzinnym spektaklu nastał czas na rozrywkę bardziej przyziemną, czyli posiłek w pobliskiej galerii „Solaris”. Stwarzało to również możliwość spędzenia ze sobą czasu i umocnienia, osłabionych podczas długich miesięcy izolacji, więzi. Powrót pociągiem do domu trwał około pół godziny, a potem wszyscy mogli cieszyć się upragnionym weekendem.

collagewa