foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

24 czerwca, dzień przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klas czwartych odwiedzili Kino Twierdza w Kędzierzynie- Koźlu. Klasy 4a i 4b wspólnie przeżywali przygody głownego bohatera filmu pt. "Piotruś Królik na gigancie". Śmiechu było, co nie miara. Po kinowej rozrywce, czwartoklasiści odwiedzili basen Wodne OKKO i tam zabawa trwała dalej. Była zjeżdzalnia, bąbelki, fala i inne wodne atrakcje. Zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Leśnicy.basen

 

 

 Serdecznie zapraszam na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2021/22, która odbędzie się w środę 1 września 2021 r. o godz. 8:30 na boisku asfaltowym.

W razie złych warunków pogodowych uroczystość odbędzie się:

- dla uczniów kl. II-VIII w przydzielonych salach lekcyjnych,

- dla uczniów kl. I w dużej sali gimnastycznej.

W związku z pandemią będą obowiązywały następujące podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły i rodzice (opiekunowie) w przestrzeniach wspólnych wewnątrz budynku szkoły zachowują dystans, zasłaniają nos i usta maseczką, dezynfekują ręce podczas wchodzenia do szkoły.

Uczniom kl. 1 może towarzyszyć rodzic albo inny opiekun.

Tymczasem życzę jeszcze pogodnych, bezpiecznych i beztroskich wakacji!

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Leśnicy

Dnia 25 czerwca 2021 roku oficjalnie zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021.

Z jednej strony rok niełatwy, z drugiej zaś rok pełen sukcesów naszej szkoły,
o których dziś mieliśmy okazję sobie przypomnieć. Pozytywne emocje związane
z wręczeniem nagród, wyróżnień i świadectw oraz radość z rozpoczynających się lada moment wakacji, mieszały się w tym dniu z nutką smutku i nostalgii za sprawą kończących szkołę klas ósmych. Niejednemu uczniowi i nauczycielowi zakręciła się w oku łza na wspomnienie ośmiu wspólnie przeżytych lat, które tak szybko minęły. Pożegnanie jest najtrudniejszym momentem w życiu człowieka. Trudno jest się rozstać z osobami, które okazały nam wiele ciepła, zrozumienia, inspirowały nas
i fascynowały.
Trzeba jednak pamiętać, że koniec jest zawsze początkiem czegoś nowego.


Życzymy wszystkim uczniom dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji,
a przede wszystkim samych słonecznych chwil i mile spędzonych wakacji.

 

Kliknij tu, by zobaczyć fotorelację

 

WhatsApp Image 2021 06 28 at 19.07.29

 

Lucyna Twardowska

24 czerwca, dzień przed zakończeniem roku szkolnego, uczniowie klasy 4a i 4b wyruszyli na wyprawę integracyjną do Kędzierzyna - Koźla. Odwiedzili Kino Twierdza, gdzie bawili się razem z bohaterami filmu pt. "Piotruś królik na gigancie". Po seansie odwiedzili kompeks basenów "Wodne OKKO", gdzie były zjazdy na zjeżdzalni, zabawa na falach i relaks w bąbelkach. Zmęczeni ale szcześliwi wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.

 

basen

Wychowawcy klas IV

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat
– informacje dla szkół i placówek

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Czytaj więcej: Komunikat MEN w sprawie szczepień

W piątek, 18 czerwca, uczniowie szkół noszących imię Powstańców Śląskich oddali hołd poległym w powstaniach, uczestnicząc w pielgrzymce na Górę św. Anny.  
W uroczystości wzięły udział szkoły z województwa opolskiego i śląskiego. Także uczniowie naszej szkoły – członkowie pocztu sztandarowego oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczcili pamięć poległych podczas powstań śląskich.
Mszę św. celebrował bp Andrzej Czaja, który także wygłosił homilię. Następnie miał miejsce przemarsz pielgrzymów pod Pomnik Czynu Powstańczego, gdzie odbył się  uroczysty apel połączony ze składaniem kwiatów i zniczy na płycie pomnika. 

powst

Maria Zmuda

 

17 czerwca klasa VII b i VI b wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do naszego miasta wojewódzkiego. Podróż pociągiem ze Zdzieszowic trwała około 40 minut. Głównym celem naszej wyprawy było Muzeum Piosenki, lecz po drodze do niego zwróciliśmy uwagę na inne ciekawe obiekty. Pierwszy z nich to Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego zwany też „Małą Nike”, który stoi na Placu Wolności obok Opolskiej Filharmonii. Kolejne to rynek wraz z ratuszem oraz bulwary nad rzeką Młynówką zwane opolską Wenecją.                                               W Muzeum Piosenki uczestniczyliśmy w warsztatach „ Opole Festiwalove”, których tematem była historia tej słynnej imprezy muzycznej: jej twórców, uczestników oraz sukcesów i trudności związanych z organizacją festiwalu. Dzięki otrzymanemu sprzętowi mogliśmy wysłuchać  największych konkursowych hitów zaprezentowanych na interaktywnej ekspozycji muzeum.  Zwiedziliśmy również sam Amfiteatr, w którym corocznie organizowane są imprezy muzyczne. Następnie zobaczyliśmy jeszcze kilka ciekawych miejsc Opola, m.in. Wieżę Piastowską, Katedrę i urokliwe okolice Uniwersytetu Opolskiego. Po południu nadeszła pora posiłku. Każdy znalazł coś dla siebie w „naleśnikarniach” czy pizzeriach wokół rynku. Do domu wróciliśmy również pociągiem. Choć upał dawał się we znaki, każdy przyjemnie spędził ten czas, mając możliwość pogłębienia swej wiedzy o Opolu i spędzenia czasu z kolegami z klasy.

7b

 Dnia 15.06.2021r. klasy VI podjęły “SUPwyzwanie”, czyli pływanie na desce z wiosłem. Pod okiem doświadczonego instruktora poznaliśmy ten sport od podstaw i mogliśmy wziąć udział w SUPprzygodzie. Wszystko to było monitorowane przez ratowników dzięki czemu uczniowie mogli się czuć bezpiecznie. Ratownik WOPR przeprowadził z nami pogadankę na temat bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Było zabawnie i aktywnie, dopisała również pogoda. Miła atmosfera i ciekawe zajęcia sprzyjały rozmowom i integracji uczniów. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy instruktorom za świetne zajęcia.

6ac

Uczniowie klas VII c i VIII b wraz z wychowawcami- Paniami Marysiami i Panią Lucyną, 10 czerwca wybrali się na wycieczkę do Opola. Zwiedziliśmy bardzo nowoczesne Muzeum Polskiej Piosenki, które znajduje się przy słynnym Opolskim Amfiteatrze oraz wzięliśmy udział w lekcji „FESTIWALOVE OPOLE – KRAJOWY FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ W PIGUŁCE”. Zajęcia te, to muzyczna wędrówka przez trwającą ponad pięćdziesiąt lat historię Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Festiwalowym wehikułem czasu uczestnicy zajęć wyruszyli w podróż do lat 60. XX w., Poprzez prezentację eksponatów (m.in. fotografie, bilety, foldery, przypinki, nagrania), które są częścią muzealnej ekspozycji mogliśmy zobaczyć jak wraz z kolejnymi dekadami zmieniał się zarówno festiwal, jak i sama polska piosenka. Po wyjściu z muzeum, przeszliśmy ulicami naszego pięknego miasta wojewódzkiego. Co niektórzy zobaczyli „swoje” przyszłe szkoły. Ponieważ wycieczka była nie tylko integracyjna ale także przedmiotowa, zobaczyliśmy także miejsca związane z Powstaniami Śląskimi Wieżę Piastowską, pozostałości Zamku, Collegium Maius z przepięknym Skwerem Twórców. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie biletów do muzeum oraz poczęstunek.

 

7i8

 

Wychowawcy klas VIIC i VIIIb

Dnia 10 czerwca uczniowie klas IVa i IVb pojechali na wycieczkę do „Zaginionego Miasta Rosenau” w Pokrzywnej. Spędziliśmy bardzo aktywny czas na świeżym powietrzu. Odwiedziliśmy Park Żywiołów – była to lekcja z fizyki i optyki podana w sposób zabawny
i przyjazny
, Straszną Sztolnię Złota, Ogród Wody, zobaczyliśmy potwora z Rosenau
, ponadto jeździliśmy na karuzeli, biegaliśmy po parku linowym, zjeżdżaliśmy na pontonach i skakaliśmy na trampolinach. Pasjonaci mocnych wrażeń odwiedzili kino 7D. Kolorowy pociąg przewiózł nas wokół jeziorka. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Leśnicy za dofinansowanie wyjazdu oraz za pyszne LODY.

W super zabawie towarzyszyły nam wychowawczynie – dwie panie Asie oraz opiekunowie: pani Edyta, pani Kasia, pani Bernarda i pani Paulina.

pokrzywna

 

Wychowawcy klas IV

W Dzień Dziecka uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z wychowawcami uczestniczyli w pieszej wycieczce na Górę św. Anny realizowanej w ramach dofinansowania z Gminnego Programu Profilaktyki "Wspólnie wobec zagrożeń współczesnego świata".
Pierwszym punktem imprezy była wizyta w Muzeum Czynu Powstańczego. Każda z klas miała możliwość zwiedzenia ekspozycji muzealnej poświęconej historii powstań śląskich, a tym samym zapoznania się z przebiegiem walk o przynależność tych ziem do Polski. Podczas zwiedzania podzieleni na grupy uczniowie brali też udział w „Podchodach z historią”, rozwiązując zadania na przygotowanych dla nich kartach pracy. W tym samym czasie pozostali grali w piłkę, badmintona lub korzystali z możliwości wspólnego, po miesiącach rozłąki szkolnej, spędzania czasu.
Następnie wszyscy ruszyli do Amfiteatru, gdzie miał miejsce plener malarski na temat historii i przyrody Góry św. Anny. Tematem paru rysunków był górujący nad Amfiteatrem pomnik Xawerego Dunikowskiego upamiętniający walkę mieszkańców o polskość tych ziem. Prace wykonane zostały różnymi technikami, indywidualnie lub grupowo.
Około południa nastał czas odpoczynku: lody, soki i pizza to zasłużony posiłek po wędrówce i pracy. Każdy mógł ten czas spędzić z kolegami i koleżankami, czemu sprzyjało zbieranie podpisów przyjaciół na tabliczkach, których sponsorem był Pan Adrian Donat. W ten sposób powstały własnoręcznie przygotowane pamiątki z Zielonej Wyprawy .
Po zrobieniu zdjęć wszyscy ruszyli w drogę powrotną. Zróżnicowany program wyprawy, piękna pogoda i możliwość odnowienia więzi z innymi zagwarantowały świetny humor uczestnikom rajdu.
Po zakończeniu wycieczki Komisja Konkursowa, złożona z wychowawców klas siódmych i ósmych, oceniła prace plastyczne i karty zadań historycznych. Kolejnego dnia nastąpiło wręczenie nagród wymienionym poniżej zwycięzcom.
W konkurencji plastycznej zwyciężyli: Wiktoria Feluks (VII c) i Weronika Kaczmarczyk (VIII b). Drugie miejsce zajęli: Kacper Gołaś (VII a) i Alicia Mnich (VIII b), a trzecie: Robert Pogodzik (VIII b) i Patrycja Schlee (VIII b).
Konkurs wiedzy historycznej wygrał zespół z klasy VIII a w składzie Magdalena Matuszek, Zofia Gola, Barbara Żak, Ewelina Nawara i Kamil Mrowiec. Drugie miejsce zdobyła ekipa z klasy VII b (Anna Halenka, Marlena Lukosz, Agata Koppa i Julia Smykała) oraz dwie grupy z klasy VII a (Amelia Prościńska, Piotr Gasz, Martyna Bochynek, Kacper Gołaś oraz Luiza Plachetka, Alexander Pordzik, Paweł Kruczek i Dominik Walusz). Na trzecim miejscu uplasowały się dwa zespoły – jeden z klasy VII b (Mikołaj Dziergas, Sebastian Hajduk, Kacper Idec i Jakub Kliza), a drugi z VII c (Marcin Ludwig, Oskar Gaczek i Marcel Mikos).
Brawa dla zwycięzców, którzy pokazali swój talent i zaangażowanie w pracę!

klasy 7 i 8

78

Wychowawcy klas VII i VIII

 1 czerwca klasy V, VI a, VI b i VI c brały udział w realizacji programu profilaktycznego “Leśniczanie - nałogom stop - zdrowy aktywny tryb życia bez przemocy i nałogów”.

Promując zdrowy styl życia, udaliśmy się pieszo na Górę Św. Anny, gdzie poznaliśmy jedną z alternatyw spędzania aktywnie wolnego czasu, mianowicie poznanie walorów przyrodniczych naszego regionu. Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” jest doskonałym miejscem na rodzinne, krótkie wypady za miasto. Byliśmy gośćmi Geoparku na Górze Św. Anny, gdzie pani Beata Wielgosik- główny specjalista ds. ochrony przyrody w Oddziale Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny opowiedziała nam o powstaniu tego miejsca oraz jego przeszłości geologicznej, zachęciła do czynnego zwiedzania poszczególnych miejsc prywatnie z przygotowanymi przez ZOPK Questami, które są nowością.

Pierwszą grą terenową objęty jest teren wokół skalnego amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego. Tematyką gra nawiązuje do legend, ciekawej historii i przyrody tej części Parku. Tytuł gry to „Spacer z Petronelą po Krowioku”. Quest wiedzie szlakiem tajemniczych miejsc, które mają swoje odzwierciedlenie w topografii terenu.

Dla starszych dzieci został przygotowany Quest o tytule „Wyprawa do wnętrza Ziemi po geoskarb”. Ta z kolei gra przedstawia w sposób przystępny trudną tematykę geologiczną. Prowadzi przez najcenniejszy teren Geoparku Krajowego – geostanowisko nefelinitu.

 Po przerwie na odpoczynek i posiłek odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie poznali zagrożenia związane z uzależnieniami XXI wieku oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Wszyscy uczestnicy pracowali w grupach i wykonali na ten temat plakaty.

W nagrodę za świetnie wykonaną pracę i aktywny udział w warsztatach, wszyscy uczestnicy udali się na zjeżdżalnię grawitacyjną i lody. Zmęczeni, ale w świetnych humorach wróciliśmy pieszo do Leśnicy.

56 56a

56b

 

Wychowawcy klas V, VI a, VI b, VI c

1 czerwca klasy IV a i IV b wzięły udział w działaniach realizowanych w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczna Akademia Rozwoju Leśniczan”.

Rozpoczęliśmy od warsztatów profilaktycznych, przeprowadzonych w szkole, poznaliśmy zagrożenia związane z spożywaniem używek (narkotyków, dopalaczy, papierosów i alkoholu). Następnie udaliśmy się na Zieloną Wyprawę nad jezioro Dębowa w gminie Reńska Wieś, gdzie spędziliśmy bardzo aktywny dzień. Instruktor pływania i ratownik WOPR – pan Zbigniew Chałat przeprowadził z nami pogadankę na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Mogliśmy także spróbować swoich sił, pływając na deskach SUP (było SUP-er), pod czujnym okiem pana Zbyszka i towarzyszącym mu: Dominika i pana Marcina.

Na lądzie aktywnie uczestniczyliśmy w stacjach zadaniowych, na których m.in.: pokonywaliśmy tor przeszkód, skakaliśmy na skakankach, układaliśmy rymowanki profilaktyczne, śpiewaliśmy „Wszystkie dzieci nasze są” i tańczyliśmy Macarenę. Na koniec za naszą aktywność otrzymaliśmy nagrodę. W szalonych zabawach towarzyszyli nam wychowawcy: dwie panie Asie i opiekunowie: pani Bogumiła, pani Marta, pani Ewelina, pani Paulina i pan Szymon.

 

To był bardzo ekscytujący dzień.

6w1w2w3w 4w 5w

wierszyki

dd

dd1

 

Wychowawcy klas IV

9 maja 2021 nasz uczeń Jan Szymczak. odebrał nagrodę w Powiatowym Biurze KRUS w Strzelcach Op. za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym „Bezpiecznie na wsi mamy - z KRUS od 30 lat wypadkom zapobiegamy”.

Nagrodę wręczył m.in. pan w-ce starosta Janusz Żyłka. Jankowi towarzyszyli w tej uroczystości tata, jak również pani dyrektor Barbara Górna oraz nauczyciel plastyki Elżbieta Kowalik. Praca Janka została zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego mamy nadzieję, że również tam zostanie nagrodzona.

Jednak to nie jedyny sukces naszego ucznia. Janek zajął również II miejsce w swojej grupie wiekowej w powiecie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej „Młodzież zapobiega pożarom” oraz III miejsce w tym samym konkursie na szczeblu wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy Jankowi oraz Jego Rodzicom.

jan

Elżbieta Kowalik – nauczyciel plastyki

Nasi czwartoklasiści zakończyli realizację projektu: 
„Przedsiębiorczość. Jak zrealizować pomysł?"

W trakcie lekcji z wychowawcą dzieci wspólnie z nauczycielem zaplanowały i zrealizowały wydarzenie projektowe, a także poznawały różne aspekty, etapy procesu dążenia do celu. Uczniowie wzmacniali swoją kreatywność, rozwijali samoświadomość, ćwiczyli elastyczność,
współpracę i empatię.

Projekt był realizowany we współpracy z Fundacją Uniwersytet Dzieci oraz Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

cert

 

 

Wychowawcy klas IVa i IVb

 

Z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Św. Anny odbył się  Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki. Aż trzy osoby z 40 uczestników  to uczniowie naszej szkoły. W festiwalu udział wzięły: Aleksandra R., Emilia S., Wiktoria F.

 Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w kategorii klas IV - VI zajęła Emilia S. z klasy 6a. Serdecznie gratulujemy!

Organizatorem festiwalu jest Muzeum Śląska Opolskiego wraz z oddziałem Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.

 

fs

 

Maria Zmuda

0B22A1B8 D7EC 47DD A4E8 C5E4271451C6

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

2024 Copyright SP Leśnica Rights Reserved