foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych w Górze Św. Anny organizuje spotkanie poświęcone dziko rosnącym ziołom i ich wykorzystaniu, głównie w lecznictwie. Impreza skierowana jest do rodzin, osób dorosłych. W programie prezentacje i ziołowy spacery.

PlakatZiola 2Wszystkich chętnych zapraszamy do zgłaszania swojego udziału  na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegóły o tym wydarzeniu na stronie www.zopk.pl .

Akcję na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole wsparło 139 rodziców, ofiarowując słodkości, które rozchodziły się podczas przerw lekcyjnych jak świeże bułeczki. Wszystko dzięki uczniom i pracownikom, którzy je kupowali przez 5 dni. W ostatnim dniu można było nabyć drobne upominki. Przykładowo, babcia Małgosi z klasy II przekazała na rzecz WOŚP całą reklamówkę różnorodnych zabawek. Pani Agnieszka i pani Beata własnoręcznie wykonały prześliczne ozdoby. Loterię tradycyjnie wsparła pani dyrektor Barbara Górna. Gadżety przyniósł także Szymon z klasy III b, Mateusz z klasy Va oraz Milenka z klasy IIIa. Ciekawostką jest to, że niektórzy uczniowie, przekazując słodkości, informowali organizatorów, że zrobili je sami przy minimalnej pomocy mamy -Emilka i Franek z klasy IIIa upiekli szarlotkę, a Klaudia babeczki, natomiast Kamil z klasy Vb wykonał galaretki. Nawet Marysia z klasy Ia pomagała mamusi przy mufinkach. Szkolną akcję WOŚP obsługiwało 10 pań. Warto podkreślić, że ci sami rodzice ofiarowali wypieki kilkakrotnie. Rekordzistką jest pani Ania, bo aż 4 razy, gdyż tyle dzieci ma w szkole. Dyrekcja szkoły i organizatorzy serdecznie dziękują ofiarodawcom.

Maria Wróbel

Podobny obraz

Tegoroczny 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018 roku, a jego celem będzie pozyskiwanie środków ,,dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków". Ponieważ termin finału przypada na okres ferii zimowych, naszą coroczną szkolną akcję włączenia się do WOŚP, którą nazywamy,,Słodki tydzień", rozpoczęliśmy już od poniedziałku 8 stycznia. Jak co roku pomysłodawcą, organizatorem i głównym koordynatorem tej akcji jest Pani Maria Wróbel. Pracy ma wiele, ponieważ już wcześniej przygotowuje dla uczniów kartki informacyjne, wyszukuje wolontariuszy, organizuje stanowisko sprzedaży ciast oraz loterię fantową. ,,Słodki tydzień" polega na tym, że codziennie w szkole dzieci mogą raczyć się słodkościami wrzucając w zamian do puszek WOŚP datek i tym samym wspierając WOŚP. Ciasta są darem serca naszych mam. Uczennica klasy III b Maria Chaj będzie najmłodszą wolontariszką zbierającą datki do puszek w niedzielę 14 stycznia w Leśnicy przy kościele. W piątek odbędzie się w naszej szkole loteria fantowa, na którą zapraszamy.  Wszystkim bardzo dziękujemy.

 

"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem."
Kornel Makuszyński

Dnia 5 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, przygotowane przez uczennice klasy IIIc. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. 

Na koniec Pani Dyrektor zadała zagadkę, która sprawdziła czy uczniowie zdają "egzamin". Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą, a pamiątkowy medalik będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Przyszedł czas również na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem, a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Bibliotekarz LT

 

5 stycznia do naszej szkoły zawitali kolędnicy misyjni. Przedstawili dla nas krótkie, ale bardzo ciekawe przedstawienie i zaśpiewali kolędy. Następnie wszyscy mogli wrzucić pieniążki do skarbonki, które przeznaczone będą na dalszy remont szkoły im. O. Grzegorza Rudol w Boliwii.

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? 
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie? 
Dlaczego śpiewamy kolędy? 

Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa. 
Dlatego, żeby podawać sobie ręce. 
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. 
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

 

Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia był w naszej szkole dniem szczególnym. Jak co roku, w tym dniu odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe dzieci, nauczycieli i zaproszonych gości.

Uroczystość rozpoczęła się wspólną modlitwą i poświęceniem opłatków przez ks. Henryka Pasiekę. Historię narodzenia Jezusa przedstawili uczniowie klasy II i III b pod kierunkiem Pani  Bożeny Kozłowskiej i Beaty Lissok. Salę zdobiła piękna dekoracja. Zaśnieżony las z rozgwieżdżonym niebem, płonący kominek i uboga grota. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców  oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów  była  pełna otwartości, szczerości,  prostoty i ciepła.

Po przedstawieniu Jasełkowym swoje życzenia do uczniów, pracowników oraz gości skierowała Pani dyrektor Barbara Górna. 

Na koniec spotkania pan burmistrz Łukasz Jastrzembski  wręczył dyplomy i nagrody uczniom biorącym udział w konkursie na „Najlepszy przepis na potrawę regionalną okolic Leśnicy" .

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i aktorom przedstawienia Jasełkowego.

 

 

 

 

W czwartek 14. 12. 2017r. uczniowie klas szóstych uczących się języka mniejszości narodowej niemieckiego udali się na bardzo ciekawą wycieczkę do Górnośląskiego Centrum im. Eichendorffa w Łubowicach. Po dotarciu na miejsce wszyscy przywitali się z p. Anitą, nasza przewodniczką. Gdy zajęliśmy miejsca w sali, pani Anita opowiedziała nam w j. polskim i niemieckim o śląskim odgałęzieniu rodu Eichendorffów, o rodzinie Josepha von Eichendorffa, o tym gdzie mieszkał i kim był. Wszyscy słuchaliśmy z uwagą.

Następnie przeszliśmy do budynku starej szkoły, w której znajdują się pamiątki i rekwizyty związane z tym poetą i pisarzem. Zobaczyliśmy tam między innymi herb i ogromne drzewo genealogiczne jego rodziny. Mogliśmy też poznać niektóre jego wiersze, rekwizyty z kościoła w którym był ochrzczony, a także przedmioty sprzed 3000 lat, które zostały znalezione na terenie Łubowic.

Następnym punktem naszej wycieczki była gra terenowa wokół ruin pałacu Eichendoffów związana z odnalezieniem skrzyń z zadaniami i ich rozwiązaniem.

Po wspólnej zabawie wróciliśmy do budynku Górnośląskiego Centrum na pyszny obiad. Definitywnie możemy stwierdzić, że to była bardzo udana wycieczka! 

Organizatorem wycieczki było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego wspólnie z Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa. Projekt finansowano ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Agata i Asia z kl. VIa

Obrączkowanie dzikich ptaków to jedna z najstarszych metod badawczych, polegająca na indywidualnym znakowaniu ptaków za pomocą obrączek metalowych (stal lub aluminium), z unikalnym kodem alfanumerycznym. Takie znakowanie pozwala śledzić los konkretnego osobnika, ponieważ w momencie zaobrączkowania ptak niejako zaczyna istnieć jako konkretna jednostka; obrączka to zatem coś w rodzaju ludzkiego dowodu tożsamości, takiego jak np. dowód osobisty.

Ponieważ ptaki są różnej wielkości, więc i obrączki mają wiele rozmiarów. Ptaki są chwytane w różnego rodzaju pułapki i sieci ornitologiczne. Chwytanie i obrączkowanie mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie licencjonowani obrączkarze. Na takie ciekawe zajęcia wybrały się klasy I w dniu 12. 12. 2017r., które odbyły się w Muzeum na Górze Świętej Anny.  Uczniowie mogli zobaczyć to wszystko na własne oczy, mogli rozpoznawać gatunek ptaszka, pogłaskać go, a później wypuścić na wolność. Polecamy innym udział w tych interesujących zajęciach.

Klasy pierwsze i druga w ramach wyjazdu mikołajkowego brały udział w warsztatch edukacyjnych "OD ZIARENKA DO BOCHENKA" na których poznały gatunki roślin uprawnych, mieliły ziarno na mąkę i  piekły ciasteczka. Później zwiedziły Park Miniatur z przewodnikiem i szalały w Bajkowym Sadzie, czyli sali zabaw. Po powrocie do szkoły z chęcią zabrały sie do wypieku własnych pierników, których zapach roznosił sie po całej szkole i wszystkim przepomniał, że święta zbliżają sie wielkimi krokami.

 

 

W dniu 7. 12. 2017 r. o godzinie 8.00 wyjechaliśmy na wycieczkę Mikołajkową do Rudy Śląskiej. Podróż trwała około godziny. Jechaliśmy dwoma autobusami, w sumie pięć klas - trzy klasy IV i dwie V. Podróż przebiegała bardzo wesoło. A na miejscu przywitała nas super pogoda, pięknie świeciło słoneczko. Autobus zaparkował przed kinem. Wysiedliśmy i udaliśmy się do środka. Tam oczywiście prawie każdy z nas zaopatrzył się w „zestaw do jedzenia". Potem wpuszczono nas do sali kinowej. Po obejrzeniu kilkunastu reklam nadszedł czas na film pt. „ Mikołaj i spółka". Film był bardzo fajny. Pokazał jaką ważną rolę w życiu każdego dziecka i dorosłego odgrywa Święty Mikołaj. Ten Mikołaj miał trochę kłopotów, ale przyjaciele mu pomogli i wszystko dobrze się skończyło.
Następną zaplanowaną przez panie atrakcją była wizyta w Aquaparku. Tam dopiero było super. Wydaje mi się, że skorzystaliśmy chyba ze wszystkich atrakcji oferowanych w tym miejscu. Po dwóch godzinach szaleństw trzeba się było zbierać do domu. Wszyscy w miarę sprawnie się pozbieraliśmy i ruszyliśmy z powrotem. No, ale czekał nas jeszcze jeden przystanek, oczywiście Mc Donald's.
Były to bardzo fajnie zorganizowane Mikołajki. Wszystko się udało i wszyscy chyba byli zadowoleni – bo ja tak.

Luiza Plachetka

W środę 06.12.2017r. odwiedzili naszą szkołę św. Mikołaj z aniołkami. Członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali krótką audycję poświęconą temu kochanemu przez dzieci świętemu. Mikołaj gościł we wszystkich klasach, przyjął obietnice dzieci na temat dobrego zachowania, a aniołki poczęstowały wszystkich symbolicznym cukierkiem. 

Opiekunowie SU

W dniu 28 listopada 2017 roku w naszej szkole odbyła się Szkolna Wystawa Zwierząt Domowych. Celem Wystawy było zapoznanie z różnorodnością zwierząt hodowanych w domach, ich potrzebami i wymaganiami hodowlanymi. W Szkolnej Wystawie Zwierząt wzięło w sumie udział 20 uczniów. Wśród prezentowanych zwierząt przeważały świnki morskie i chomiki, ale były też króliki, rybki, gołębie, papugi,  żółw stepowy i wodny oraz  koszatki. Największą atrakcją był jeżyk Robercik. Na początku wystawy uczniowie mogli podzielić się wiedzą na temat swoich zwierząt oraz wymienić doświadczenia i spostrzeżenia z innymi młodymi hodowcami. Wystawa Zwierząt cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. 

Dnia 24 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Wszystkie klasy uczciły ten dzień przynosząc do szkoły swoją ulubioną maskotkę. Samorząd Uczniowski przypomniał historię pluszowego misia i utrwalił ten sympatyczny dzień na zdjęciach. Pani bibliotekarka zorganizowała we współpracy z SU konkurs plastyczny na najlepszą pracę przedstawiającą ulubioną maskotkę. Nagrody dla zwycięzców ufundowała pani dyrektor.

Alicia i Paulina

Uczniowie klas V w ramach lekcji przyrody uczestniczyli w ciekawej lekcji samorządności zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Leśnicy. Zajęcia poprowadził pan Łukasz Jastrzembski Burmistrz Leśnicy. Młodzież zdobyła wiedzę o podziale administracyjnym kraju, samorządzie terytorialnym i zadaniach jednostek terytorialnych. Uczestnicy zajęć mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o gminie a także o pracy samego urzędu. W czasie spaceru po budynku urzędu uczniowie poznali kompetencje pracowników, dowiedzieli się jakie sprawy załatwia się w poszczególnych referatach. Atrakcją była możliwość zobaczenia gabinetu burmistrza. Uczniowie za aktywny udział w zajęciach otrzymali pamiątkowe ulotki edukacyjne, gadżety. Wiedza uzyskana w czasie spotkania z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych obywateli.

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy 16 listopada 2017 r. w szkole DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Z tej okazji w holu szkoły na parterze w czasie przerw były wyświetlane bajki, a uczniowie  klas I – III zostali zaproszeni do udziału w quizie ze znajomości bajek. Wszyscy chętni mogli przebrać się za znane bajkowe postacie!

                           

Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

Nasza szkoła również włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, układanie układanie puzzli z ilustracjami bajek, podanie tytułu. Zabawa na czas „Jak Kopciuszek”- rozdzielanie grochu od ryżu. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczną przedstawiającą ulubioną postać z bajki. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”

                                            Bibliotekarz: Lucyna Twardowska

10 listopada obchodzona była w szkole 99. rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji klasy IV b i IV c wraz z wychowawcami – panią Ewą Janas i panią Marią Niepalą przygotowały uroczysty apel, podczas którego przypomniane zostały uczniom ważne wydarzenia z historii Polski, przede wszystkim 123 - letni okres zaborów i odzyskanie wolności w 1918 r. Podkreślono również nazwiska wybitnych Polaków, których działalność zbrojna i dyplomatyczna przyczyniły się do ponownego pojawienia się naszej ojczyzny na mapie Europy. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych i wojskowych, jak „Rota”, „Pierwsza brygada”, czy „Przybyli ułani”. Taka lekcja historii uświadamia nam, jak wiele zawdzięczmy przeszłym pokoleniom, dzięki którym możemy żyć we własnym kraju i posługiwać się polskim językiem.

Już po raz siódmy obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas III – VII zostali przeegzaminowani z podstawowej znajomości, jakże ważnej dla matematyka, mnożenia i dzielenia liczb naturalnych w zakresie 100.

Znajomość tabliczki mnożenia w zakresie 100 w poszczególnych klasach wygląda następująco:

Uczniowie, którzy bezbłędnie i najszybciej rozwiązali wszystkie zadania otrzymali MT EXPERT CERTIFICATE.

Są to:

kl. III a:           Anna Deko                         kl. III b:            Marta Szaradowska                 kl. III c:         Eryk Hajduk  

                       Milena Sitnik                                               Emilia Korzenietz                                          Judyta Rusin

                       Emilia Jastrzembska                                    Marianna Dziergas                                        Radosław Czerniawski

                    

kl. IV a:           Tobiasz Gruszkowski            kl. IV b:           Adam Kulig                              kl. IV c:          Oskar Gaczek

                       Kacper Szolc                                              Mikołaj Dziergas                                            Patryk Makosz

                       Luiza Plachetka                                           Filip Mirek                                                     Szymon Myczewski

                      

kl. V a:            Paweł Trałka                        kl. V b:            Paulina Kochan

                       Franciszek Kremser                                    Laura Zmuda

                       Alina Janda                                                Robert Pogodzik

       

kl. VI a:           Agata Marek                        kl. VI b:           Aniela Kulig

                       Mikołaj Gołaszewski                                    Aleksandra Sitnik

                       Joanna Nawara                                           Jakub Friedrich

 

kl. VII a:          Jakub Mrowiec                     kl. VII b           Michał Lubczyk

                       Kamil Maciuk                                              Kinga Tomeczek

                       Aleksander Gajda                                       Laura Harnos    i   Mateusz Fyrguth

 

Tytuł „MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA” uzyskali:

  • w kategorii klas V: Paulina Kochan
  • w kategorii klas VI: Wiktoria Sobota
  • w kategorii klas VII: Michał Jelito

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom tego „tabliczkowego szaleństwa”.

   
  18.07.2018 Ferienhaus Ostsee

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

gora grosza 170 na 234

MK certyfikat 184

trzmiel maly 160

tauron maly

2018 Copyright SP Leśnica Rights Reserved