foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Kadra Pedagogiczna Szkoły Pedagogicznej w Górze Św. Anny po 1945 r.


Naukę w polskiej szkole rozpoczęto 24 kwietnia 1945 r., uczęszczało wówczas do niej 22 uczniów. Pierwszym nauczycielem, a zarazem kierownikiem był Stefan Sierpiński, który do Góry Św. Anny przybył 11 kwietnia 1945 r. z Czeladzi. Dzieci, które uczęszczały w tym pierwszym i zarazem najkrótszym roku szkolnym, gdyż trwał on do 12 lipca, miały poważne problemy językowe. Większość mieszkańców Góry Św. Anny, a co za tym idzie i ich dzieci, mówiła po niemiecku. Z pomocą S. Sierpińskiemu przybyli w październiku 1945 r. młodzi nauczyciele, było to małżeństwo repatriantów ze Stanisławowa - Józefa i Kazimierz Wolińscy.
Przybysze podjęli trudną pracę repolonizacyjn± z tutejszymi dziećmi i młodzież

W protokole z posiedzenia Rady Pedagogicznej z dnia 3.X.1946 r. czytamy: "Szczególną uwagę położyć należy na naukę języka polskiego, a w szczególności rozumienia i posługiwania się nim." Do grona nauczycieli w 1948 r. dołączył Ks. Michał Porada, który uczył religii w klasach II-VII, natomiast religii w kl. I uczyła nauczycielka J. Wolińska.

W związku z trudnymi warunkami pracy w przepełnionych klasach łączonych, gdzie na 1 nauczyciela przypadało nawet 40 uczniów, zatrudniono jeszcze jednego nauczyciela. Niestety nauczyciele po kilku latach pracy w szkole rezygnowali z niej i zatrudniali się w innych miejscowościach.

W latach 1950-1966 występowała duża mobilność kadry. Przejściowo pracowali w tutejszej szkole między innymi nauczyciele: Wróbel Ludwika, Knapik Józef, Matracz Jan, Pietraszek Irena, Chmiel Mieczysław, Szyroka Wanda, Wojtas H., ¦wituła Agnieszka, Budzanowska B., Brylka M., Studniarz Joanna, Mikus Maria, Stachowska Danuta. Zmiany te były negatywne dla placówki szkolnej, lepsza jest stabilność kadry. Od 1960 r. nastąpiła względna stabilizacja kadry pedagogicznej przy dość dogodnych warunkach pracy. W szkole uczyło wówczas 7 nauczycieli, klasy uczyły się oddzielnie z wyjątkiem klasy III i IV, które były klasami łączonymi.
Przydział wychowawstw na rok szkolny 1967/68 przedstawiał się następująco:
Kl. I -Gawrońska Cz.
Kl. II- Tkacz I.
Kl. III i IV - Leśniak S.
Kl. V- Łupak Cz.
Kl. VI -Mikus M.
Kl. VII -Wolińska J.
Kl. VIII -Woliński K.
Na podstawie Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty  i wychowania oraz zarz±dzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 17 marca 1973 r. w sprawie organizacji szkoły gminnej Wydział Oświaty i Wychowania oraz Kultury Urzędu Powiatowego w Strzelcach Op. orzekł, iż z dniem 1 września 1973 r. organizuje się zbiorczą Szkołę Gminną w Leśnicy, do której uczęszczać miały dzieci podlegające obowiązkowi szkolnemu z miejscowości Góra Św. Anny i ościennych wiosek.
W związku z powyższym orzeczeniem stopień organizacji szkoły uległ obniżeniu z 8 klas na 3. Uczniowie z klas IV-VIII uczęszczali do zbiorczej Szkoły Gminnej w Leśnicy. Nauczyciele z powodu braku miejsc pracy w tutejszej szkole opuścili Górę ¦w. Anny i szukali pracy gdzie indziej. 
 Nauczyciele St. Leśniak i Cz. Łupak, z nowym rokiem szkolnym, rozpoczęli pracę nw zbiorczej Szkole Gminnej Leśnicy, gdzie ostatni z nich kilka lat póżniej został dyrektorem tej szkoły.

Po tej reorganizacji w szkole w Górze Św. Anny w dalszym ciągu pracowali: kierownik szkoły - Kazimierz Woliński, Józefa Wolińska i Czesława Gawrońska (od 1963 r.), którzy byli wieloletnimi jej pracownikami. ¦rodowisko góry Św. Anny niezbyt było zadowolone z takiego stopnia organizacji. Wielu rodziców chciało, aby ich dzieci uczęszczały do miejscowej szkoły, a nie dojeżdżały do szkoły zbiorczej odległej o około 7 km. W związku z tym rodzice zaczęli pisać petycje do władz oświatowych o przywrócenie szkole klas wyższych niż   III. W ciągu kilku następnych lat w szkole były już 4 klasy, następnie 5, a w końcu 6.
Gminny dyrektor szkół w Leśnicy Opolskiej Zbigniew Papina orzekł, że na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 30.XI.1982 r. w sprawie sieci i organizacji szkół, siedzibą Szkoły Podstawowej jest Góra Św. Anny. Do obwodu tej szkoły włączona jest miejscowość Wysoka. Dzieci z tego obwodu, uczniowie klas VII-VIII mieszkaj±cy w Górze Św. Anny i Wysokiej będą uczęszczać do Szkoły Zbiorczej w Leśnicy Opolskiej.
W 1983 r. szkoła była już samodzielną placówką, w której pracowało 6 nauczycieli i uczyło się 74 uczniów. Od 1990 r. szkoła utrzymywana jest i finansowana przez Urząd miasta i Gminy w Leśnicy w ramach zadań własnych Samorzadu Terytorialnego.

0B22A1B8 D7EC 47DD A4E8 C5E4271451C6

e dziennik

Co zagraża dzieciom na wsi?

MK certyfikat 184

2024 Copyright SP Leśnica Rights Reserved